Rewitalizacja ponad 100-letniego pawilonu rozpoczęła się w 2021 roku. Aktualnie trwają jeszcze prace m.in. przy pokryciu dachowym, ale jednocześnie widać już efekty wielomiesięcznych działań związanych z zabytkowym obiektem. Wzrok przyciąga przede wszystkim wnętrze herbaciarni.

Pawilon herbaciarni wybudowany w 1907 roku to jeden z najbardziej urokliwych budynków na Partynicach. Obiekt ma lekką formę architektoniczną, charakterystyczną dla XVIII i XIX – wiecznych budowli ogrodowych, przeznaczonych do odpoczynku i kontemplacji, popularnych w romantycznych i krajobrazowych założeniach parkowych.

Herbaciarnia mieści się na wzniesieniu i jest połączona ścieżką z trybuną członkowską, dzięki czemu ówcześnie stanowiła doskonałe miejsce do obserwowania wyścigów. W czasach przedwojennych razem z trybuną członkowską był częścią zamkniętej dla szerokie publiczności, klubowej przestrzeni na wyścigach. Obecnie pawilon pełni funkcję bardziej użytkową i dostępną.

Popularny „Okrąglak” odzyskał blask z początków XX wieku. Trwają jeszcze prace m.in.: przy pokryciu dachowym, ale widać już efekty wielomiesięcznych działań związanych z tym obiektem. Piękne drewniane belki zdobią wyjątkowy budynek. Mamy eleganckie nowe okna i gustowne wnętrze. Zadbaliśmy o fundamenty ponad 100-letniej konstrukcji, a także o właściwe odwodnienie budynku – informuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Po zakończeniu trwających jeszcze prac remontowych ponownie pojawi się możliwość wynajęcia obiektu w celu organizacji np. kameralnych spotkań, szkoleń, prezentacji czy pokazów.

 

Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk