ZNIKAM-GUBIĘ SIĘ-TRACĘ-UCIEKAM – pod tą nazwą ruszyła kampania społeczna na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością psychiczną. Kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość wrocławian na temat profilaktyki psychicznej, miejsc uzyskania pomocy oraz savoir-vivre’u wobec osób będących w kryzysie psychicznym. W ramach akcji odbędą się prelekcje dla młodzieży i seniorów, wywiady i warsztaty oraz spotkania. Przy ul. Świdnickiej można również oglądać wystawę poświęconą kampanii.
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej postrzegania zdrowia psychicznego. Priorytetem jest wzrost poziomu akceptacji i zrozumienia dla osób w kryzysie psychicznym, a także przekazanie wiedzy na temat odpowiednich reakcji oraz wskazania konkretnych miejsc pomocy dla osób ze szczególnymi potrzebami psychicznymi.
– Zależy nam na tym, aby Wrocławianie i Wrocławianki poznali oraz utrwalili podstawowe zasady savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami psychicznymi, ponieważ akceptacja i zrozumienie są bardzo ważne dla osób będących w kryzysie psychicznym. Z pomocą kampanii chcemy też stworzyć warunki sprzyjające większej aktywności społecznej i zawodowej osób będących w kryzysie psychicznym – mówi Beata Hernik-Janiszewska, członek zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
– Stawiamy kolejny krok naszej wrażliwości. Taką kampanią, edukacją w środku miasta chcemy otworzyć nasze oczy na to, że są osoby które potrzebują przełamania naszej bariery w sobie, czasami wystarczy odrobina więcej naszej cierpliwości, czasu, wysłuchania – Mówi Dominik Golema, Dyrektor Biura Wrocław Bez Barier.
Kampania obejmuje: plakaty, wywiady, wystawę, prelekcje i warsztaty, których spójny przekaz ma poszerzać wiedzę związaną z potrzebami osób w kryzysie psychicznym. Jej formuła kładzie nacisk na zrozumienie potrzeb tych osób – zarówno dzieci jaki i dorosłych.By urealnić przekaz, w ramach kampanii powstały filmy prezentujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia z niepełnosprawnościami psychicznymi: depresją, stanami lękowymi, borderline i afazją.
– Najważniejszym elementem tej kampanii jest to, że tworzą ją osoby z niepełnosprawnościami lub ich najbliższe otoczenie. Mamy we Wrocławiu ogromną grupę branżową zrzeszającą organizacje, które wskazują nam jak działać, jak pokazywać takie kampanie bo to właśnie te osoby same doświadczają wykluczeń, to oni mają doświadczenie – mówi Andrzej Mańkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Kampania ZNIKAM-GUBIĘ SIĘ-TRACĘ-UCIEKAM jest efektem spotkań wrocławskiej Grupy Branżowej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności. Grupa branżowa powstała w listopadzie 2018 roku i tworzy ją ponad 30 wrocławskich organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych oraz grono ekspertów i ekspertek z obszaru szeroko rozumianej niepełnosprawności i dostępności. W imieniu grupy branżowej za kampanię odpowiadają: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych. Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław i są zlecone przez Gminę Wrocław.
– Wrocław to jest wspólnota, która kocha każdego człowieka, każdego mieszkańca bez wyjątku – bo Wrocław to jest miasto bez barier – mówił Michał Piechel, doradca Prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami.
ZNIKAM-GUBIĘ SIĘ-TRACĘ-UCIEKAM to kontynuacja zeszłorocznej kampanii dedykowanej osobom ze szczególnymi potrzebami pod nazwą „Niepełnosprawność. Niewidzialność? To ja!”.
Foto: MOPS Wrocław