Co weekend wielu wrocławian poszukuje destynacji na krótki wypad czy spacer na łonie natury. By znaleźć takie miejsce, często nie trzeba nawet wyjeżdżać poza granice miasta. Przykładem może być renesansowy pałac Kornów i bezpośrednio sąsiadujący z nim park Pawłowicki, znajdujące się na północno-wschodnim krańcu Wrocławia, a dokładnie na osiedlu Pawłowice.

Pierwotnie na wspomnianym terenie mieścił się folwark należący do klasztoru św. Wincentego we Wrocławiu, jednak w 1886 roku kupił go wydawca i mecenas sztuki, Heinrich Korn wraz ze swoją żoną Heleną. Wtedy też rozpoczęły się zmiany, w ramach których w latach 1891-1895 wybudowano pałac, a następnie stworzono ogród w stylu angielskim.

 

W 1892 roku pałac przejęła Marie von Schweinichen, córka Heinricha von Korna. Po drugiej wojnie światowej, w latach 1945-1952 obiekt był użytkowany przez Uniwersytet Wrocławski, a w 1952 został przejęty przez Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków, natomiast w 2005 roku rozpoczęła się jego renowacja. Oprócz zespołu pałacowego do czasów obecnych zachowały się stajnie, stodoła, młyn i obora. Na terenie pałacu działa aktualnie Centrum Edukacyjno-Rozwojowe Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

Tuż przy pałacu znajduje się park o powierzchni 72,52 ha. W jego skład wchodzi Arboretum, na którego terenie zgromadzono ponad 200 gatunków drzew i krzewów, polana, staw, a przy nim mostek i glorieta pochodzące z początku XX wieku.

 

Całość stanowi idealne miejsce na przyjemny spacer w miłych dla oka okolicznościach. Przed wejściem na teren dawnego folwarku mieści się także niewielka zagroda ze zwierzętami, które mogą być dodatkową atrakcją dla najmłodszych.

Dojechać do pałacu można samochodem, bezpłatny parking znajduje się bezpośrednio przy kompleksie pałacowym lub autobusem komunikacji miejskiej (linia nr 151).

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu