Tegoroczne ozdoby świąteczne rozświetliły centrum Wrocławia w momencie otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego, a mianowicie 24 listopada 2023 roku. Choinka na Rynku rozbłysła natomiast 6 grudnia. Po Jarmarku nie ma już śladu – sprzedawcy zamknęli swoje stoiska 7 stycznia 2024 roku, a drewniane domki zdemontowano. Pozostało jedynie wrocławskie drzewko oraz świąteczne dekoracje na latarniach i przewieszkach, które będą cieszyć oczy przechodniów jeszcze tylko kilka dni.

Znana wrocławianom od kilku lat choinka, zbudowana z materiałów ekologicznych, mierzy 20 metrów wysokości (razem z gwiazdą 22 metry). Oświetlenie drzewka jest energooszczędne, wykonane całkowicie w technologii LED. Świąteczny symbol mieści się w południowo-zachodniej części Rynku, blisko wejścia na plac Solny.

Symboliczne zapalenie choinkowych światełek odbyło się 6 grudnia 2023 r. Każdego roku rozświetlenie choinki poprzedzone jest magicznym zaklęciem, które wypowiadają wszystkie zgromadzone przy drzewku osoby. Tak było i tym razem, a hasło brzmiało: „Niech zadziała magia w nas – świeć choinko, świeć – już czas!”.

Kilkanaście dni wcześniej, wraz z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego, kolorami rozbłysnęły również dekoracje ledowe w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego. Motywy przewodnie świątecznych iluminacji to: gwiazdy, śnieżynki, kule i podłaźniczka, czyli czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź wieszana pod sufitem.

Zarówno choinkę, jak i świetlne ozdoby można podziwiać do 31 stycznia 2024 roku, więc to już ostatni moment na wieczorny spacer w okolicach Ratusza. Jednak miłośnicy jarmarku i drewnianych domków nie powinni się zamartwiać, ponieważ już za kilka miesięcy na płycie Rynku pojawi się jego wiosenna, kwiatowa wersja. Mowa o Jarmarku Świętojańskim, który najprawdopodobniej rozpocznie się pod koniec maja i potrwa około miesiąca.

Jak co roku, na odwiedzających będą czekać zarówno artykuły przemysłowe, rękodzieło i rzemiosło – artystyczne wyroby własne, dekoracje i ozdoby, ceramika, biżuteria, mydła i kosmetyki naturalne, ręcznie szyte zabawki z naturalnych materiałów, wyroby regionalne (w tym góralskie), kubki pamiątkowe z nadrukiem, pamiątki, wyroby ze szkła, świece, metaloplastyka, galanteria, torby, odzież artystyczna, jak i artykuły spożywcze – regionalne sery i wędliny, pieczywo i wypieki, konfitury, miody, nalewki, wyroby czekoladowe i słodycze, zioła i przyprawy, kawy i herbaty, produkty naturalne i wegańskie.

O szczegółach i dokładnym terminie wydarzenia będziemy informować na bieżąco.

jarmark swietojanski

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkswietojanski.com