W piątek (20 października) w życie weszły nowe przepisy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dają one strażnikom miejskim możliwość karania za wykroczenia drogowe, których dopuścili się użytkownicy pojazdów innych niż mechaniczne. Chodzi głównie o osoby jeżdżące na rowerach lub hulajnogach elektrycznych.

Dzięki nowelizacji rozporządzenia, funkcjonariusze SM mogą nakładać mandaty na osoby, które przejeżdżają przez przejście dla pieszych oraz osoby jadące rowerem lub hulajnogą elektryczną po drodze przeznaczonej jedynie dla pieszych. Kara za takie wykroczenie może wynosić od 50 do 100 zł. 

Strażnicy mogą również nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 1500 zł za prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganych uprawnień. Oznacza to, że osoby w wieku poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie mogą korzystać z tego typu pojazdów bez specjalnych dokumentów – wystarczy dowód osobisty.

Warto podkreślić, że kary nie obejmują również najmłodszych użytkowników dróg – dzieci do 10 roku życia traktowane są jak piesi i mogą poruszać się wyżej wymienionymi pojazdami wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

 

Foto: mat. Straż Miejska Wrocławia