Pierwsze plany inwestycyjne dotyczące działki na rogu ul. Królewieckiej i al. Śląska są związane z Zygmuntem Solorzem i 2009 rokiem. Wtedy też miała tam powstać galeria handlowa, jednak do jej budowy nigdy nie doszło. Z czasem właścicielem działki stało się Miasto, które rozpoczęło poszukiwania nowego inwestora. Niestety przez ponad 10 lat nie udało się znaleźć zainteresowanej inwestycją firmy. Kolejna próba sprzedaży terenu jest w toku – 29 sierpnia bieżącego roku upłynął termin składania ofert w ramach przetargu.

Temat działki już od dawna wzbudza ogromne emocje wśród wielu osób. Gdy pod koniec 2022 roku opublikowano „Wykaz nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej do sprzedaży w trybie przetargowym”, niezbędny do przeprowadzenia w późniejszym czasie konkursu ofert, głos zabrali aktywiści-ekolodzy. Członkowie Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu, którzy nie zgadzają się z planem sprzedaży terenu, przeprowadzili protest pod wrocławskim Ratuszem. Ich zdaniem działka powinna zostać objęta ochroną prawną jako użytek ekologiczny, ponieważ ze względu na długoletnie niezagospodarowanie terenu, w „dziurze Solorza” powstał staw, a przy nim zamieszkały ptaki i zwierzęta różnych gatunków, także chronionych.

Ostatecznie przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat nieruchomości gruntowej niezabudowanej przy al. Śląska 3 został ogłoszony przez prezydenta Wrocławia 2 czerwca br. Cenę wywoławczą działki o powierzchni 55 272 mkw ustalono na niemal 83,5 mln złotych. Oferty w ramach przetargu były przyjmowane do 29 sierpnia, natomiast ich otwarcie i ocena formalna zostaną przeprowadzone 5 września w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentacji przetargowej, obligatoryjny dla potencjalnego inwestora sposób zagospodarowania części nieruchomości to budowa wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Na pozostałej części działki istnieje możliwość realizowania innych usług dopuszczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – m.in. biura, hotele, centra konferencyjne czy handel wielkopowierzchniowy.

O dalszych decyzjach dotyczących działki przy Tarczyński Arenie będziemy informować na bieżąco.

 

Foto: Giełda Nieruchomości UM Wrocław