Do wypadku doszło w piątek (23 lutego) po godzinie 16:30. Nastolatka straciła równowagę i spadła z wysokości około 8 metrów. Stary elewator zbożowy jest w bardzo złym stanie, ale mimo tego młodzież często spotyka się na dachu obiektu. To już kolejne tego typu zdarzenie – wiosną ubiegłego roku dwaj mężczyźni wpadli do pustego szybu windy.

Wezwani na miejsce strażacy wyciągnęli dziewczynę z elewatora, używając specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Na szczęście była przytomna i została już przetransportowana do szpitala.

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, przy użyciu technik alpinistycznych ewakuowali osobę poszkodowaną z przestrzeni, w której się znajdowała. Następnie w noszach przymocowanych do kosza drabiny mechanicznej została ewakuowana z budynku i przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Działania prowadziło 6 zastępów – poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Przedwojenny elewator Odra powstał w latach 1938-1939, a jego autorem był wrocławski architekt Artur Pötzsch. W 2016 roku miał zostać wyburzony, jednak rok później zyskał status zabytku. Obiekt niszczeje od wielu lat, a aktualnie jest w bardzo złym stanie technicznym. Na ten moment nie wiadomo, jakie plany ma wobec niego właściciel, a mianowicie prywatna firma.

Foto: mł. kpt. Andrzej Kaznowski/Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu / MWW