Zakończyły się prace remontowe na terenie Mezonetowca. Rusztowania otaczające modernistyczny budynek zostały zdemontowane, dzięki czemu można już podziwiać odświeżony wygląd galeriowca przy ul. Kołłątaja. Elewacja zyskała stonowane kolory z charakterystyczną żółcią na sufitach balkonów, a z bocznej ściany zniknął na dobre mural Żołnierzy Wyklętych.

Mezonetowiec został wzniesiony na początku lat 60. ubiegłego stulecia, a za jego projekt odpowiedzialni byli: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria i Igor Tawryczewscy. Po II Wojnie Światowej budynek był pierwszym blokiem mieszkalnym w Polsce, w którym mieszkańcy posiadali dwupoziomowe mieszkania.

W 2017 roku, po trwających kilka lat staraniach, budynek został wpisany do rejestru zabytków. Proces ten nie był łatwy, ponieważ Mezonetowiec jest zarządzany przez dwie wspólnoty pod odrębnymi zarządami. Wpis do rejestru był jednak konieczny, by uzyskać dofinansowanie na remont i rozpocząć prace.

Pierwszy etap remontu, a mianowicie odnowienie galerii od podwórka ukończono już w 2020 roku. W ramach prac odnowiono tynki, wymieniono balustrady, drzwi do mieszkań oraz posadzki. Były to prace części budynku pod zarządem Expert Dom.

W 2021 roku przeprowadzono remont części zarządzanej przez WRO-DOM – odnowiono wtedy 75% zabytkowego budynku. Do renowacji pozostała jeszcze mniejsza część ściany frontowej. Prace w tym obszarze ruszyły w sierpniu 2022 r., a przy Mezonetowcu ponownie rozstawiono rusztowania. Ostatni etap remontu wykonało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „STRATUS” Sp. z o.o. i Nowoczesne Technologie Budownictwa Paweł Sojka.

Pod koniec września 2022 r. z jednej ze ścian Mezonetowca zniknął mural wzbudzający wśród mieszkańców przeróżne emocje. Malowidło przedstawiało trójkę żołnierzy stojących z wilkami, emblematy klubu piłkarskiego WKS Śląsk Wrocław i organizacji Wolność i Niezawisłość oraz Narodowych Sił Zbrojnych, a także napis: „WALCZĄCA ARMIO WYKLĘTA, ŚLĄSK WROCŁAW O WAS PAMIĘTA”. Aktualnie po muralu nie został żaden ślad, a ściana zyskała jasny kolor.

Na początku grudnia 2022 r. remont zakończono, a budynek ponownie cieszy oczy mieszkańców i przechodniów. Koszt wszystkich prac wyniósł 11 mln złotych, z czego 8 mln pochodziło z budżetu miasta Wrocławia.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu