Kolejny bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety, na odbudowanych przez miasto organach Englera, obędzie się w czwartek (19 maja) o godz. 19:00. Wystąpi niemiecki organista, Stefan Kiessling. Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę (18 maja) od godz. 15:30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.

Stefan Kiessling jest aktywnym na całym świecie organistą koncertowym, który w ciągu zaledwie kilku lat swojej kariery był zapraszany do co najmniej 25 krajów na kontynencie europejskim, amerykańskim, azjatyckim, australijskim i afrykańskim. W latach 2009-2018 pełnił funkcję asystenta organisty w kościele św. Tomasza w Lipsku, świątyni znanej na całym świecie z tradycji muzyki Bacha. Pracował także w katedrze w Brunszwiku oraz w Klosterkirche Cottbus, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego cyklu koncertowego.

Urodzony w Görlitz, jego droga muzyczna poprowadziła go przez kilka etapów nauki gry na organach i klawesynu do Lipska, gdzie rozpoczął naukę gry na organach. Po studiach u prof. dr Christopha Krummachera i Stefana Nussera, Stefan Kiessling zdał egzamin w 2005 r. w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Ponadto uczęszczał na studia podyplomowe u prof. Stefana Engelsa, które ukończył w 2008 roku. Stefan Kiessling jest aktywny zarówno jako solista, jak i partner w muzyce kameralnej. Występował w tak wybitnych lokalizacjach jak: Konzerthaus Berlin, St Thomas Church New York City, Washington National Cathedral, London Westminster Abbey i St Paul’s Cathedral, Kreuzkirche Dresden, Scot’s Church Melbourne, Philharmony Ekaterinburg i wielu innych.

Program najbliższego koncertu:

– Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Passacaglia in c minor,BWV 582

– Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata in g minor
Allegro moderato – Adagio – Allegro

– Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sonata No. 6 in G major,BWV 530
Vivace – Lento –  Allegro

– Antonio Vivaldi (1678-1741)
Violin Concerto RV 208
transkrypcja na organy Johann Sebastian Bach
Allegro – Recitativo – Allegro

Zapowiadane koncerty:

  • czwartek, 19 maja, godz. 19.00, Stefan Kiessling (Niemcy),
  • czwartek, 26 maja, godz. 19.00, Marek Fronc (Legnica),
  • czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00, Agnieszka Tarnawska (Poznań),
  • czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00, Tomasz Głuchowski (Wrocław).

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji. Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

 

Foto: Facebook/Wrocław [Wroclove]