Trwają konsultacje projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie nadania skwerowi przy ul. Wojciecha Bogusławskiego, imię Czesława Niemena.

Od 19 kwietnia do 3 maja trwają konsultacje społeczne w sprawie nadania jednemu z miejskich skwerów imienia Czesława Niemena. Uwagi i opinie sporządzone w formie pisemnej można przesyłać mailowo lub pisemnie na adres: Urząd Miejski Wrocławia Biuro Rozwoju Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław.

Uzasadnienie do projektu uchwały brzmi następująco:

„Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (1939-2004) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce. W młodości śpiewał w chórze kościelnym. W latach 1953-1954 był uczniem szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu na tereny zachodniej Polski w 1958 r. rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W 1962 r. wziął udział w Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Do 1967 r. był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami” i „Sen o Warszawie”. Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę „Dziwny jest ten świat” został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu „Wesele” Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 r., był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych „Jazz” i „Non Stop”. W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie „Polityki”. Wybór miejsca dla skweru jest uzasadniony ze względu na bliską odległość Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego.”

 

Mapa: UM Wrocław
Foto: Wikipedia