Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3308 zyskał imię Wandy Rutkiewicz – prawdziwej legendy alpinizmu. Himalaistka dołączyła do grona patronów jako trzecia kobieta, zaraz po Marii Koterbskiej i Edycie Stein. Oprócz pań patronami zostali również: Adam Wójcik, ks. Stanisław Orzechowski „Orzech” oraz Andrzej Waligórski.

MPK Wrocław poprzez inicjatywę tramwajów patronackich stara się uhonorować postaci ważne dla lokalnej społeczności. Wanda Rutkiewicz najpierw uczyła się w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, a następnie studiowała na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uzyskała dyplom inżyniera-elektronika, a później pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Na uroczystości nadania jej imienia tramwajowi MPK Wrocław, pojawili się więc przedstawiciele PWr, II LO, a także Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz. Można było także obejrzeć legendarny autobus Jelcz, którym jeżdżono przed laty na wyprawy alpinistyczne oraz zobaczyć pokazowe obozowisko himalaistów.

– Jak byłem nastolatkiem, to w domu słuchaliśmy Sygnałów Dnia w Polskim Radiu. Komercyjnych stacji wtedy nie było, a Polskie Radio było publiczne nie tylko z nazwy. Dwie wiadomości szczególnie utkwiły mi w pamięci. Rok 1991 i śmierć Freddiego Mercurego, frontmena zespołu Queen, bo ona wywróciła całkowicie moje myślenie o muzyce. I rok 1992 – zaginięcie Wandy Rutkiewicz, jej postać pozwoliła mi na nowo spojrzeć na to, czym są ambicje, czym marzenia i jak je z konsekwencją realizować. Tramwaj jej imienia ma upamiętnić taką niezłomną postawę w dążeniu do celu – mówił Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

W uroczystości wzięli również udział bliscy himalaistki.

Jestem absolutnie wzruszona i pięknie dziękuję MPK Wrocław za tę wyjątkową inicjatywę. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na utrwalenie pamięci o Wandzie – mówiła Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz.

Pierwsze wspinaczkowe próby legenda alpinizmu podjęła w Rudawach Janowickich, koło Jeleniej Góry. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w Tatrach. Była też członkinią wrocławskiej Sekcji Grotołazów oraz Klubu Wysokogórskiego – najpierw we Wrocławiu, potem w stolicy. 16 października 1978 r. jako trzecia kobieta na świecie i jednocześnie pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Z kolei 23 czerwca 1986 r. postawiła stopę na szczycie K2 jako pierwsza kobieta na globie, za ten wyczyn została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

– Nie znam osoby bardziej zdeterminowanej niż Wanda, przebijała pod tym względem wielu innych wspinaczy, musiała zawsze wyżej, chciała nam-facetom zawsze dołożyć – mówił Krzysztof Wielicki, wybitny himalaista, współuczestnik wypraw z Wandą Rutkiewicz. – Ona nie tylko wyznawała filozofię, że marzenia się spełniają. Mówiła, że trzeba je spełniać. Jest prawdziwą ikoną alpinizmu. Ta inicjatywa, w której MPK chce uhonorować wybitne jednostki i ich osiągnięcia jest godna pochwały. Ten tramwaj jest jeżdżącą pamięcią o Wandzie Rutkiewicz – dodał.

Jak zapowiada MPK, kolejne niskopodłogowe, niebieskie Gammy również będą nosiły imiona zasłużonych dla miasta postaci – ze świata kultury, sportu, biznesu, ale także społeczników, którzy działali na rzecz Wrocławia.

Już piąty Moderus Gamma zyskał patronkę.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / MPK Wrocław