„Świat według Kiepskich” to jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali. Przedstawia losy stereotypowej polskiej rodziny, a przy okazji w zabawny sposób ukazuje takie wady jak lenistwo, egoizm czy chamstwo.

Serial został wymyślony w 1997 roku przez Janusza Sadzę, Aleksandra Sobiszewskiego, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę, a pierwszy odcinek został wyemitowany na antenie Polsatu już dwa lata później – 16 marca 1999 roku.

Jeden z autorów historii Kiepskich, a mianowicie Janusz Sadza, zdradził że inspiracją do stworzenia serialu był amerykański „Świat według Bundych”.  W czasie gdy „Świat według Kiepskich” został wymyślony, J. Sadza był mieszkańcem wrocławskiego „Trójkąta”,  przez co postanowił że akcja serialu będzie toczyć się w kamienicy podobnej do tych, które otaczają go na codzień. Mówi się, że pierwowzorami postaci byli sąsiedzi J. Sadzy, a scenariusze inspirowane były zasłyszanymi w sąsiedztwie anegdotami.

Serialowa rodzina Kiepskich zamieszkuje starą wrocławską kamienicę, która mieści się przy ul. Ćwiartki 3/4. W rzeczywistości kamienica ta znajduje się na Przedmieściu Oławskim, przy ul. Podwale 67 i to na jej terenie kręcono serial aż do 76 odcinka. W jednym z nich pokazano nawet prawdziwy widok z okna. Od odcinka 77 serial jest realizowany w studiu ATM Grupa w Bielanach Wrocławskich.

Tekst: CWC
Foto: Fotopolska.