Od stycznia do wrocławskiego programu IN VITRO NO LIMIT może zgłosić się każda para spełniająca kryteria. Wystarczy płacić podatki we Wrocławiu, mieć nie więcej niż 40 lat i udokumentowany proces starania się o dziecko przez 12 miesięcy. Konkretne pary kwalifikują podmioty medyczne, które mają podpisaną umowę z miastem. Nie obowiązują już, jak w poprzednich latach, limity w liczbie par, które mogą zostać przyjęte.

– Rekordowa liczba par, które zgłosiły się po wsparcie w tym roku, jest dla nas dowodem na to, że zmiany w miejskim programie in vitro były konieczne. Od stycznia dwukrotnie zwiększyliśmy też kwotę dofinansowania z 5 tys. zł do 10 tys. zł.  Chcemy, aby każda para miała jak najlepsze warunki do realizacji swoich planów rodzicielskich – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pani Marta Bułka, mama rocznej Łucji, skorzystała ze wsparcia miejskiego programu w 2023 roku. O dziecko starała się 5 lat. Wtedy wrocławski program pokrył połowę kosztów procedury in vitro.

– Zwiększenie kwoty dofinansowania to wspaniała wiadomość bo procedura in vitro jest skomplikowana i kosztowna. To może zachęcić inne pary. Nasze życie dzięki Łucji zmieniło się o 180 stopni. Świata poza nią nie widzimy – mówi Marta Bułka.

Pierwsze dziecko, poczęte dzięki programowi in vitro we Wrocławiu, przyszło na świat w połowie lutego 2020 roku. Od tego czasu, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, urodziło się już  251 maluchów. Budżet miejskiego programu wzrósł z  800 tys. zł (w poprzednich latach)  do 2 mln w 2024 roku. Ta kwota została podzielona na pięć klinik, które zostały wybrane w konkursie i mają podpisaną umowę z miastem.

– W praktyce oznacza to, że każda z  pięciu klinik dysponuje  określonym budżetem na wykonanie procedury in vitro. W przypadku wyczerpania tej kwoty we wszystkich placówkach – miasto zwiększy dofinansowanie, tak by każda para, która została zakwalifikowana do programu, mogła z niego skorzystać – tłumaczy Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorząd nie może bowiem finansować  tych samych świadczeń zdrowotnych, za które płaci  już Narodowy Fundusz Zdrowia. Program in vitro prowadzony we Wrocławiu zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu.

Lista klinik, które biorą udział w programie:

  • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44, 50- 457 Wrocław
  • POLMEDIS Sp. z o. o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4, 53-031 Wrocław
  • Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, ul. Grabiszyńska 186/1b. 53-235 Wrocław
  • GAMETA WROCŁAW, ul. Chorwacka 41/U1, 51-107 Wrocław
  • Gyncentrum Sp. z o. o, pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław

Zmiany w Miejskim In Vitro w 2024 roku:

  • Kwota dofinansowania wzrosła z 5 tys. zł do 10. tys. zł.
  • Miasto sfinansuje procedurę in vitro każdej parze, spełniającej kryteria, która się zgłosi do programu, do czasu wprowadzenia rządowych zmian.
  • Budżet programu wzrósł z 800 tys. zł w 2023 do 2 mln w 2024 r. i  jeśli będzie taka potrzeba, jeszcze wzrośnie.
  • Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorząd nie może finansować tych samych świadczeń, za które płaci już budżet państwa.

 

Foto: mat. prasowe UMW