1400 zgłoszeń, 867 par zakwalifikowanych do uzyskania dofinansowania, 238 dzieci, które przyszły na świat dzięki leczeniu in vitro i 4 mln złotych wydanych z budżetu miasta na ten cel – tak w wygląda liczbowe podsumowanie programu realizowanego we Wrocławiu od 2019 roku. Już niebawem liczby te mogą się znacznie zwiększyć, a wszystko dzięki planowanej likwidacji budżetowych limitów.
Do tej pory, każda para zakwalifikowana do programu mogła uzyskać 5 tysięcy złotych, natomiast po wprowadzeniu planowanych zmian, dofinansowanie wyniesie 10 tysięcy złotych.
– Wrocław sfinansuje in vitro każdej parze spełniającej kryteria. Budżet programu rośnie z 800 tysięcy złotych do 2 mln złotych w 2024 roku (jeśli będzie potrzeba, kwota jeszcze bardziej wzrośnie). Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu. Potem miejski program przejdzie kolejne modyfikacje tak, by pomóc jak największej liczbie par – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Program obejmuje pary, które płacą podatki we Wrocławiu i u których stwierdzono niepłodność lub wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły zamierzonych efektów. Ważnym ograniczeniem jest wiek kobiety, która nie może przekroczyć 40. roku życia. Ostateczną decyzję o kwalifikacji pary podejmuje realizator medyczny programu.
Procedura obejmuje pełny pakiet in vitro:
- podstawowe badania, do których obliguje ustawa o leczeniu niepłodności,
- kontrolowaną stymulację jajeczkowania,
- pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej,
- finalny transfer zarodków.
Foto: mat. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia