8 października 2020 we wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszły na świat długo wyczekiwane scynki nadrzewne. Narodziny były wyjątkowe, ponieważ pracownicy zoo czekali na nie aż 10 lat, a dodatkowo nowi mieszkańcy to bliźniaki.

Scynk nadrzewny to największa jaszczurka z rodziny scynków. Jego całkowita długość, wraz z ogonem, sięga 70 cm, a bez ogona – 35 cm, przy masie odpowiednio 1 i 0,7 kg.  Ma dużą głowę w kształcie serca z zielonymi lub brązowymi oczami. Ciało ma masywne z ochronnym ubarwieniem – oliwkowym lub zielonym z delikatnym plamkowaniem. W środowisku naturalnym występuje tylko na Wyspach Salomona (Oceania) i zasiedla tam lasy deszczowe.

Prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Dnie spędza w dziuplach. Dzięki odpowiedniej budowie nóg, ostrym pazurom oraz chwytnemu ogonowi doskonale wspina się po drzewach. Żyje w niewielkich grupach złożonych z samic, młodych i jednego samca.

Pracownicy wrocławskiego zoo czekali 10 lat na ponowne narodziny scynków nadrzewnych. Powodów do radości jest więcej, bo na świat przyszły bliźniaki, co u tego gatunku jest rzadkością. Teraz wrocławskie zoo ma jedną z największych grup w Europie, liczącą 6 osobników i jednym z nielicznych, któremu udało się je kolejny raz rozmnożyć. Biorąc pod uwagę ich pogarszającą się sytuację w środowisku naturalnym, takie narodziny to duży sukces.

Młode urodziły się w czwartek, 8 października br. i można je zobaczyć wraz z dorosłymi na I piętrze Terrarium, obok bazyliszków płatkogłowych.

 

Źródło: ZOO Wrocław