Tegoroczny Światowy Dzień Nosorożca przypadł na czwartek (22 września). Marusia, Manas i ich córka Kiran dostały smakołyki od swojego sponsora, firmy Paclan. Bukiet z siana, jarmużu, marchewki i zielonki zniknął w mgnieniu oka. Z okazji Międzynarodowego Dnia Nosorożca Fundacja ZOO Wrocław DODO zbierała także pieniądze na program odnowy populacji nosorożców indyjskich w parku narodowym Manas w Indiach. W zamian za dobrowolne wpłaty na ten cel, firma Paclan przygotowała niepowtarzalne upominki. Zebrano 400 złotych.

Długi róg, który ozdabia głowę nosorożca, jest nie tylko ozdobą zwierzęcia, ale i jego przekleństwem. Według lokalnej pseudomedycyny azjatyckiej ma on cudowne właściwości, dlatego nosorożce indyjskie padają ofiarą kłusowników. Z tego powodu otarły się o wymarcie, a w najgorszych czasach żyło ich zaledwie około 100. Ścisła ochrona i praca ogrodów zoologicznych takich jak wrocławski, sprawiła że ich liczba od lat 70. stopniowo wzrasta. Wspieramy Park Narodowy Manas, który chce stać się domem dużej populacji nosorożców.

Zwyczaje nosorożców z wrocławskiego zoo

Nosorożce to jedne z największych zwierząt we wrocławskim zoo, dlatego nie brakuje przy nich pracy. Samiec Manas waży ponad dwie tony, a najmłodsza Kiran już w wieku pół roku ważyła 300 kg i przybierała nawet 1,5 kg dziennie (obecnie waży około 700 kg). Z wybiegów trzech nosorożców opiekunowie zbierają dziennie 5-6 taczek odchodów. Zawartość jednej ma masę nawet 30 kg, co daje ponad 150 kg kupy. Po około 65 kg pochodzi od dorosłych nosorożców, a reszta od „małej” Kiran.

Jeden dorosły nosorożec zjada około 25 kg siana, 5 kg słomy, 2-3 kg granulatu i kilka gałęzi dziennie, ale poza jedzeniem przyjmuje dużo wody. Nosorożce mają do niej bieżący dostęp. Zimą piją jej więcej, bo otrzymują bardziej suchy pokarm. Mają poidło automatyczne, z którego pobierają nawet 40-90 l dziennie na osobnika.

Dorosłe nosorożce, Marusia i Manas, widują się rzadko – wyłącznie podczas łączenia. Ostatnie takie odwiedziny były efektowne, czego efektem jest Kiran. Ciąża trwa u nosorożców 16 miesięcy, więc trochę trzeba było poczekać na efekty “randki” nosorożców. Na co dzień Manas mieszka samotnie, a Marusia i Kiran na sąsiednim wybiegu.

Świętowanie Dnia Nosorożca

Nosorożce lubią kąpiele, dlatego mają dostęp do basenu. Nie pogardzą także taplaniem się w błocie. W upały Manas chętnie korzysta z prysznica, który dostał od opiekuna adopcyjnego, firmy Paclan. Czeka cierpliwie na włączenie natrysku w określonych godzinach, co pokazuje, jak zaskakująco dobrze potrafi określić czas.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Nosorożca, który obchodzimy 22 września, firma Paclan także przygotowała dla swoich podopiecznych coś specjalnego. Zwierzęta dostały bukiety z siana, słomy i zielonki. Prezent został skonsumowany w szybkim tempie.

Święto nosorożców to także doskonała okazja do wsparcia tego gatunku w naturze. Fundacja ZOO Wrocław – DODO zbierała z tej okazji pieniądze na jeden ze swoich projektów – ochronę nosorożców indyjskich w parku narodowym Manas w Indiach. W zamian za dobrowolne wpłaty przy wybiegu nosorożców firma Paclan rozdawała upominki. Do puszki udało się zebrać 400 zł.

Ochrona nosorożców w naturze

Nosorożce indyjskie żyją między innymi w północno-zachodniej części Indii na równinie Assam. Zamieszkują ją także słonie, tygrysy i krytycznie zagrożone wyginięciem świneczki karłowate. Niestety, już tylko 10% trawiastych terenów Assamu jest dzikich i zamieszkanych przez zwierzęta, pozostała część jest niszczona przez człowieka pod uprawy rolnicze i zabudowę.

Ponadto sam nosorożec indyjski pada ofiarą kłusowników. Jego piękny róg, który może mieć do 57 cm długości, według tak zwanej medycyny chińskiej może leczyć wiele chorób oraz poprawiać potencję. To oczywiście nieprawda, jednak z powodu kłusownictwa nosorożce indyjskie niemal wymarły. Kiedyś żyło ich zaledwie około 100, a dziś dzięki ścisłej ochronie ich populacja jest szacowana na 3600 osobników.

Najwięcej nosorożców (ponad 2500) żyje właśnie w Assamie, w Parku Narodowym Kaziranga. W Parku Narodowym Manas trwają prace ochroniarskie nad odnowieniem populacji. Dlatego Zoo Wrocław wspiera Park Narodowy Manas, gdzie prowadzone są między innymi badania środowiskowe, prace zabezpieczające przed wypalaniem traw i kłusownictwem. Dzięki badaniom całego ekosystemu i ochronie wszystkich zwierząt w Parku Narodowym Manas, możliwe będzie także odnowienie populacji nosorożca indyjskiego.

 

Źródło/Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław