Spółka Geo, Mieszkanie i Dom wystawiła na sprzedaż Pałac Wallenberg-Pachalych, położony przy ul. Szajnochy 10 we Wrocławiu. Zgodnie z nr X/202/03 Uchwałą Rady Miejskiej, na terenie obiektu mogą powstać m. in. sale wystawiennicze i koncertowe, kluby, punkty obsługi turystów, hotele, gastronomia, biura podróży, ekskluzywny handel detaliczny i rzemiosło.

Jak można przeczytać w ogłoszeniu o sprzedaży, Pałac Wallenberg-Pachaly to prestiżowa siedziba rodu Wallenberg-Pachaly, zbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu, jest autorskim dziełem Karla Gottharda Langhansa. Pałac, został zbudowany w latach 1785 – 1787 i reprezentuje wyjątkowy dla architektury Wrocławia typ rezydencji, w której wzajemnie przeplatają się motywy angielskiego palladianizmu, widoczne w konstrukcji elewacji oraz wzory francuskie, wykorzystane przy projektowaniu wnętrz.

Wejście do gmachu to wysoki na dwa piętra portyk a w nim klatka schodowa, owalna, z rozbudowanym systemem schodów, które prowadziły do prywatnych pokojów. Pierwsze piętro było luksusową rezydencją. W salonie zachowały się stiuki, kominek z kariatydami, cztery narożne wnęki flankowane jońskimi kolumnami oraz plafon z malowidłem przedstawiającym alegorię czasu. Chronos został tu zobrazowany w niespotykany sposób – zwykle przedstawiany jako surowy mężczyzna z kosą, tu gra na flecie, kosę jednak przytrzymując. Autorem fresku z 1788 r. jest Philipp Anton Bartsch.

Do 1945 r. swoje biura miał tu m.in. Commerzbank. Po II wojnie obiekt przejął Uniwersytet Wrocławski. Aktualnie budynek jest wpisany do rejestru zabytków Miasta Wrocławia.

 

Podstawowe parametry budynku:

  • Powierzchnia zabudowy: 1174 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 4055 m2 (w tym 120 m2 wewnętrznego dziedzińca)
  • Budynek posiada wszystkie niezbędne przyłącza i instalacje (wodociągową, elektryczną, kanalizacyjną, centralne ogrzewanie (miejskie), teleinformatyczną, przeciwpożarową (czujniki dymowe i ogniowe).
  • Stan techniczny budynku: do remontu (obecny właściciel prowadzi prace projektowo – planistyczne związane z generalnym remontem i rewitalizacją obiektu).

 

Źródło: Geo, Mieszkanie i Dom Sp. z o.o.
Foto: Foto: Geo, Mieszkanie i Dom Sp. z o.o. / Google Maps