W ramach przeprowadzonych prac odnowiony został parter z recepcją oraz hol główny. Głównym celem inwestycji była poprawa funkcjonalności obiektu, a także dostosowanie przestrzeni do osób z niepełnosprawnościami. To jednak nie koniec metamorfozy, ponieważ w tym roku rozpoczną się ekspertyzy budowlane, które poprzedzą kolejne etapy modernizacji.

– Tu, w sercu Wrocławia, został zakończony remont oparty o dobry projekt z nowoczesnym, ekologicznym designem i wykorzystaniem drewna. Tę zabytkową przestrzeń udało się uczynić bardziej przyjazną. Cieszę się, że to miejsce uzyskuje nową jakość. Czytelnictwo jeszcze nie umiera, jak pokazała kolejka wrocławian po kody do Legimi z początku stycznia, dlatego warto inwestować w biblioteki i ich rozwój – mówił podczas otwarcia Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna mieści się w zabytkowej Kamienicy Pod Złotą Palmą na wrocławskim Rynku. Podczas renowacji zastosowano rozwiązania wyjątkowe na skalę europejską, gdyż po raz pierwszy w Europie w budynku zabytkowym wykorzystano technologię parametryczną umeblowania i wystroju wnętrz. Zmiany w bibliotece mają nawiązywać do dialogu między wielokulturowymi tradycjami miejsca a nowoczesnym designem.

– To ważne, żeby to miejsce przyciągało też nowych czytelników. Zaczęliśmy remont od holu, czyli Galerii Pod Plafonem. Codziennie odwiedzający mówią nam, że to miejsce jest piękne. Zastosowano tu rozwiązania nowatorskie, jeśli chodzi o budynki zabytkowe na skalę europejską. Teraz chętnie przychodzą do biblioteki osoby, które wcześniej z niej nie korzystały. Dziękuję Panu Marszałkowi Majowi, który rozumie sprawy kultury i od razu „chwycił” ten pomysł – mówiła podczas otwarcia Jolanta Ubowska, dyrektorka DBP.

Remont kosztował ponad 400 tysięcy złotych i w całości został sfinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

Foto: mat. UMWD