W poniedziałek (6 listopada) policjanci z Dolnego Śląska będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa w samochodzie lub korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy. Wszystko w ramach akcji „Pasy i Telefon”, która potrwa do godziny 22:00.

Celem działań jest zmobilizowanie kierujących i pasażerów do przestrzegania obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, jak również do niekorzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów. Tym samym akcja ma za zadanie dążenie do minimalizowania liczby wypadków drogowych. Akcja rozpocznie się o godzinie 6.00 i potrwa do godziny 22.00. Poprzez wzmożone kontrole mundurowi chcą również wytworzyć w świadomości kierujących przekonanie o nieuchronności kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego – wyjaśnia mł. asp. Paweł Noga z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.

Mandat za niezapięte pasy może otrzymać nie tylko kierowca, ale także pasażerowie podróżujący w samochodzie. W obu przypadkach wysokość kary wynosi 100 złotych, a na kierowcę nałożone zostanie dodatkowo 5 punktów karnych.

Jeżeli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, taryfikator przewiduje mandat w wysokości 500 złotych i wówczas do indywidualnego konta kierowcy zostanie dopisanych 12 punktów karnych.

 

Foto: Pixabay