Akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistości, prowadzona przez miejskiego przewoźnika rozpoczęła się w 2022 roku i cały czas trwa. Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska oraz Konstanty Pociejkowicz. W poniedziałek (26 czerwca) do grona patronów dołączył Jan Nowak-Jeziorański.

– Jak Państwo pamiętacie, od samego początku ideą MPK przy nadawaniu imion naszym pojazdom było, aby kultywować pamięć o osobach szczególnie zasłużonych – tak dla Wrocławia, jak i jego mieszkańców – wyjaśniał prezes MPK Wrocław, Witold Woźny – Kimś takim jest Jan Nowak-Jeziorański, postać wybitna. Powstaniec warszawski, słynny kurier z Warszawy, ale też wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa – zresztą, nie bez przyczyny numer boczny pojazdu to 3325, by uhonorować 25 lat przez które kierował on rozgłośniądodał.

Uroczyste nadanie imienia odbyło się na placu Teatralnym, tuż obok Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie zgodnie z wolą Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafiło całe archiwum legendarnego „kuriera z Warszawy”.

– Jan Nowak-Jeziorański był kuratorem i jednym z największych donatorów w naszej historii, zawdzięczamy mu nie tylko archiwum, ale też bogate zbiory sztuki i poloników, które gromadził przez całe życie  – wspominał dyrektor Ossolineum, dr Łukasz Kamiński.

Zbiory podziwiać można w Ossolineum, a także Muzeum Pana Tadeusza w ramach wystawy stałej „Misja: Polska”.

Jan Nowak-Jeziorański, właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański, pseud. „Janek”, „Jan Nowak”, „Jan Zych” (ur. 2 października 1914 w Berlinie, zm. 20 stycznia 2005 w Warszawie) był polskim politykiem, politologiem, działaczem społecznym, dziennikarzem, podporucznikiem Wojska Polskiego i cichociemnym oraz kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Foto: mat. MPK Wrocław