

Akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistości, prowadzona przez miejskiego przewoźnika rozpoczęła się w 2022 roku i cały czas trwa. Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska oraz Konstanty Pociejkowicz. W poniedziałek (26 czerwca) do grona patronów dołączył Jan Nowak-Jeziorański.
– Jak Państwo pamiętacie, od samego początku ideą MPK przy nadawaniu imion naszym pojazdom było, aby kultywować pamięć o osobach szczególnie zasłużonych – tak dla Wrocławia, jak i jego mieszkańców – wyjaśniał prezes MPK Wrocław, Witold Woźny – Kimś takim jest Jan Nowak-Jeziorański, postać wybitna. Powstaniec warszawski, słynny kurier z Warszawy, ale też wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa – zresztą, nie bez przyczyny numer boczny pojazdu to 3325, by uhonorować 25 lat przez które kierował on rozgłośnią – dodał.
Uroczyste nadanie imienia odbyło się na placu Teatralnym, tuż obok Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie zgodnie z wolą Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafiło całe archiwum legendarnego „kuriera z Warszawy”.
– Jan Nowak-Jeziorański był kuratorem i jednym z największych donatorów w naszej historii, zawdzięczamy mu nie tylko archiwum, ale też bogate zbiory sztuki i poloników, które gromadził przez całe życie – wspominał dyrektor Ossolineum, dr Łukasz Kamiński.
Zbiory podziwiać można w Ossolineum, a także Muzeum Pana Tadeusza w ramach wystawy stałej „Misja: Polska”.
Jan Nowak-Jeziorański, właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański, pseud. „Janek”, „Jan Nowak”, „Jan Zych” (ur. 2 października 1914 w Berlinie, zm. 20 stycznia 2005 w Warszawie) był polskim politykiem, politologiem, działaczem społecznym, dziennikarzem, podporucznikiem Wojska Polskiego i cichociemnym oraz kawalerem Orderu Orła Białego.
Foto: mat. MPK Wrocław