Cytobus to mobilny gabinet ginekologiczny, w którym wykonywane są badania cytologiczne. Idea Cytobusa jest taka, by mobilny gabinet dotarł w te miejsca na mapie Dolnego Śląska, gdzie kobiety mają utrudniony dostęp do lekarzy i badań cytologicznych. Już w najbliższą sobotę (4 lutego) Cytobus pojawi się przy Alei Bielany.

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem – dzień, w którym szczególnie warto pomyśleć o badaniach profilaktycznych. W związku z tym Aleja Bielany wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologii zaprasza kobiety do bezpłatnych badań profilaktycznych.

W sobotę (4 lutego) od godz. 10.00 do godz. 20.00 przy wejściu do Alei Bielany od strony IKEA czekać będzie Cytobus, w którym kobiety, bez skierowania, będą mogły bezpłatnie wykonać cytologię. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i trwa niespełna 10 min. Mogą je wykonać Panie w wieku 25-59 lat, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badania cytologicznego w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Zapisy na badania prowadzone są poprzez stronę internetową akcji, a także bezpośrednio w Cytobusie.

„Rak Chadza Wspak” to kampania społeczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) realizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jej celem jest promocja profilaktyki nowotworów szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego. Działania kierowane są do wszystkich osób, które chcą w prosty sposób zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich. W tym celu DCOPiH prowadzi terenowe akcje profilaktyczne dla mieszkańców województwa dolnośląskiego – darmowe badania oraz działania edukacyjne. Specjaliści DCOPiH docierają do powiatów i gmin, w których dostęp do specjalistycznych gabinetów lekarskich jest utrudniony ze względu na odległość, a nierzadko – ograniczenia transportowe.

W ramach kampanii „Rak Chadza Wspak” w trasę po województwie dolnośląskim wyruszył Cytobus. Jest to pojazd zbudowany specjalnie dla DCOPiH. Cytobus przejechał już prawie 900km, gdzie w 14 odwiedzonych lokalizacjach, z możliwości bezpłatnych badań skorzystało już 398 osób. Jego zakup został dofinansowany ze środków budżetu państwa przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Cytobus odwiedzi kolejne lokalizacje na Dolnym Śląsku, umożliwiając jego mieszkankom skorzystanie z bezpłatnych badań cytologicznych.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oferuje również:

  • bezpłatne testy profilaktyczne wykrywające raka jelita grubego, które każdy zainteresowany może wykonać wygodnie w swoim domu,
  • badania mammograficzne piersi, które pacjentki mogą wykonać bezpłatnie i bez skierowania w placówkach medycznych wskazanych przez DCOPiH.

Oficjalną ambasadorką kampanii „Rak Chadza Wspak” jest aktorka Małgorzata Socha.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Małgorzata Socha (@malgosia_socha)

 

Foto: "Rak Chadza Wspak"