Budynek, w którym kiedyś działało studyjne Kino Lwów, ponownie został wystawiony na sprzedaż. Pierwsza tego typu transakcja miała miejsce w 2019 roku, a zgodnie z planami nowego właściciela, w dawnym kinie miał powstać klub fitness. Taki scenariusz nie doczekał się jednak realizacji, a w internecie znów pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży.

Kino Lwów zlokalizowane przy al. Józefa Hallera 15 zostało otwarte w połowie lat pięćdziesiątych, na bazie zniszczonego przedwojennego kina niemieckiego Rex Film Palast. Było jednym z najpopularniejszych kin studyjnych we Wrocławiu, jednak w 2011 roku, ze względu na zły stan techniczny budynku, instytucja zakończyła swoją działalność.

Wiosną 2019 roku Odra-Film sprzedała budynek za niecałe 3 mln złotych spółce Platinium Investment, która planowała stworzyć w nim klub fitness. W ciągu ostatnich lat plany nie doczekały się realizacji, a spółka podjęła decyzję o sprzedaży dawnego kina. Kwota, za jaką można aktualnie nabyć budynek wpisany do rejestru zabytków, to 6 milionów złotych.

„Na sprzedaż oferujemy nieruchomość gruntową o powierzchni 0,259 ha, położoną przy al. Gen Hallera 15 we Wrocławiu, zabudowaną zabytkowym budynkiem loży masońskiej “Odd Fellow” (następnie kina “Lwów”), wzniesionym w latach 1925-1927 XX wieku. Po przebudowie i adaptacji jakie miały miejsce w latach 1936 – 1937, od roku 1938 aż do roku 2011, budynek pełnił funkcję kina. Od roku 2013 budynek jest wpisany do rejestru zabytków miasta Wrocław (A/5859)” – można przeczytać w ogłoszeniu.

Dla nieruchomości zostało również wydane prawomocne Pozwolenie na budowę – Przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku usługowego (byłego kina Lwów) na budynek usługowy branży fitness. Właściciel posiada również decyzję (pozwolenie konserwatorskie) na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w obiekcie zabytkowym oraz zalecenia konserwatorskie wydane w związku z planowaną przebudową oraz zmianą sposobu użytkowania.

 

Wizualizacje: Gratka/Anna / Foto: Zbiory Fotopolska