Od środy (1 czerwca) dziś wrocławianki mogą korzystać z Mobilnego KTG. W ramach miejskiego programu Wrocław bezpłatnie udostępni bezprzewodowe urządzenia telemedyczne KTG Carebits. Dzięki nim przyszłe mamy mogą wykonywać badania medyczne samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej.

To kolejna inicjatywa z zakresu polityki prorodzinnej miasta, który tworzymy z biurem Smart City. Wykonaliśmy ważny krok w zakresie kompleksowej opieki i ochrony kobiet w ciąży. Wierzę, że urządzenia staną się kluczowym elementem domowej diagnostyki stanu zdrowia matek i ich dzieci – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak również czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

Jak korzystać z usługi mobilnego KTG?

Aby skorzystać z usługi, oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits, należy zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym. Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24h/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu (musi trwać co najmniej 30 minut), zapis KTG w formie graficznej (analiza techniczna i cyfrowa) zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu, a opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i sms-owej. Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby.

– Zastosowanie telemedycznego KTG Carebits może w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo ciężarnych wrocławianek – mówi Prof. Dr Hab. N. Med. Jarosław Kalinka Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.

Jak zgłosić się do programu?

Program skierowany jest do mieszkanek Wrocławia od 36 tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej. Zgłoszenia do udziału w programie  przyjmowane są pod numerem telefonu +48 22 308 03 00, w godzinach 8:00-16:00 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uczestniczka programu otrzymuje kod, umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i bezpłatne korzystanie z usługi medycznej.

Pod powyższym numerem udzielane są również wszelkie inne informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, aby bezpłatnie wypożyczyć mobilne KTG.

W 2020 i w 2021 r. Wrocław przeprowadził dwa projekty pilotażowe, dzięki którym mieszkanki Wrocławia mogły bezpłatnie testować urządzenia do badania KTG. Wzięło w nich udział ok. 120 kobiet w ciąży. Jakość świadczonych usług została oceniona przez użytkowniczki obu testowanych systemów bardzo wysoko.

– Biorąc pod uwagę wyniki projektów pilotażowych przeprowadzonych w ramach CityLab Wrocław, chcemy wyjść naprzeciw potrzebom przyszłych mam. W związku z tym zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu miejskiego, który przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii poprawi ich poczucie komfortu i bezpieczeństwa w tym szczególnym czasie – mówi Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Program będzie realizowany do 16 grudnia 2022 r.

 

Foto: Pixabay