Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia, w życie weszły nowe przepisy, umożliwiające kierowanie młodzieży do prac społecznych. Czas, wymiar oraz sposób kontrolowania kary będą ustalać sądy rodzinne. W stolicy Dolnego Śląska ukarani w ten sposób nieletni będą trafiać do Wrocławskiego Centrum Integracji.

Ustawa z 2022 roku „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich” umożliwia sądom rodzinnym stosowanie pracy społecznej jako jednego ze środków wychowawczych w przypadku nastolatków między 13. a 18. rokiem życia. Praca społeczna może być więc alternatywą na przykład dla poprawczaka.

Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej to inicjatywa samorządu miejskiego i kuratorskiej służby sądowej okręgu wrocławskiego. Głównym zadaniem WCSN jest organizacja prac społecznych dla osób kierowanych do Wrocławskiego Centrum Integracji w związku z orzeczoną karą ograniczenia wolności. Z instytucją współpracuje ponad 60 podmiotów, które na co dzień korzystają z nieodpłatnych prac na cele społeczne.

Wrocław jest pierwszym w Polsce Miastem Sprawiedliwości Naprawczej. To właśnie tutaj  wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Z nieodpłatnych prac korzystają: szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne. To tysiące metrów kwadratowych uporządkowanych trawników, tysiące umytych okien, kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych… Wartość tych prac, tylko w 2022 roku to ponad 2 mln złotych – wylicza Wrocławskie Centrum Integracji.

Jeżeli chodzi o nieletnich, wykonywane przez nich prace społeczne mogą polegać np. na usuwaniu wulgarnych napisów, sprzątaniu, pielęgnacji zieleni i malowaniu.

 

Foto: mat. prasowe UM