Połączony skład dwóch pojazdów hybrydowych wyruszył we wtorek (1 marca) około godziny 13:00 ze stolicy Dolnego Śląska w kierunku Przemyśla. Pociąg Humanitarny KD w drodze powrotnej umożliwił przejazd uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

To kolejny gest Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Kolei Dolnośląskich w stronę uchodźców z Ukrainy. Od soboty pociągami KD bezpłatnie mogą jeździć wszyscy Ukraińcy. Z możliwości tej skorzystało już ok. tysiąc osób. Do specjalnego pociągu, Koleje Dolnośląskie zaprosiły wszystkich potrzebujących na stacji Przemyśl Główny, skąd wyruszył w drogę powrotną na Dolny Śląsk.

To sytuacja bez precedensu, dlatego pomagamy jak tylko potrafimy. Mamy świadomość, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale każda inicjatywa jest równie ważna. W szczególności szybki, sprawny i bezpieczny transport bezbronnych ludzi chcących znaleźć schronienie w naszym kraju. W drodze powrotnej zatrzymamy się na stacjach: Rzeszów, Kraków Główny, Katowice, Opole, Wrocław Główny, Legnica, Bolesławiec aż do Zgorzelca. Chętni będą mogli wysiadać po drodze – informuje Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Wysłanie takiego Pociągu Humanitarnego planowaliśmy już od ubiegłego tygodnia. To wbrew pozorom bardzo skomplikowane logistycznie działanie, które wymagało koordynacji wielu aspektów i ścisłej współpracy z rządem oraz PKP PLK. Wczoraj w nocy okazało się natomiast, że pani wojewoda podkarpacka zwróciła się z prośbą o pomoc w przewiezieniu dużej grupy Ukraińców, co dało też impuls do przyśpieszenia uruchomienia takiego pociągu – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Finalnie pociąg bezpiecznie przewiózł łącznie 435 osób: kobiety z dziećmi, osoby starsze i młodzież. Jak poinformował Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, pasażerowie składu wysiadali na kilku stacjach:
– Wrocław: 197 osób,
– Kraków: 168 osób,
– Katowice: 28 osób,
– Legnica: 5 osób,
– Bolesławiec: 1 osoba,
– Zgorzelec: 35 osób.

 

Foto: mat. prasowe KD