Ekosystem zaprasza do udziału w bezpłatnych eko-warsztatach dla najmłodszych wrocławian. Do programu mogą zgłaszać się szkoły podstawowe i przedszkola z Wrocławia. Zapisy właśnie ruszyły, a pierwsze zajęcia rozpoczną się już po feriach.

W sumie w programie może wziąć udział nawet 4000 młodych wrocławian. Spółka Ekosystem pozyskała dofinansowanie w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie dofinansowanie wyniosło 130 tysięcy złotych. Dzięki temu będzie można przeprowadzić warsztaty, przygotować pomoce dydaktyczne takie jak filmy czy zeszyty edukacyjne, ale i zaprosić chętnych uczestników do odwiedzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  Idea zajęć jest bardzo prosta. Pokazujemy, że tak naprawdę każdy z nas może zostać eko-bohaterem, bo często wystarczy zmienić jedną małą rzecz w naszym codziennym funkcjonowaniu, co przyniesie ogromną korzyść środowisku. To może być chociażby używanie bidonu do wody zamiast jednorazowych plastikowych butelek – wyjaśnia Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa spółki Ekosystem.

Zajęcia kierowane są do uczniów szkół podstawowych w klasach od I do IV oraz do przedszkoli. Warsztaty – w szkołach i przedszkolach – poprowadzą doświadczeni eko-edukatorzy, a spotkania zostaną dostosowane do możliwości uczestników. To, co wyróżnia je na tle innych tego typu zajęć to nacisk na praktyczną naukę i wzmacnianie postaw proekologicznych. Scenariusze spotkań zakładają poznawanie zasad segregacji, ale i przybliżenie wybranych pojęć, np. zero waste, świadomego ograniczania zasobów naturalnych czy upcyklingu przedmiotów. Warsztatom towarzyszą gry i zabawy, które ułatwiają utrwalenie zdobytej wiedzy.

– Nasze zajęcia stawiają na zdobywanie praktycznej wiedzy w sposób przyjemny dla dzieci – mówi Miriam Wójciak, Dział Promocji i Edukacji, Ekosystem. – Nauka przez zabawę pomaga przyswoić wiedzę w naturalny sposób, co potem często procentuje zmianą zachowań w całych rodzinach. Dzięki ciekawym pomocom wizualnym i filmom prezentujemy dalszą drogę odpadów i konkretne korzyści wynikające z odpowiedniego z nimi postępowania. To stanowi dodatkową motywacją do wprowadzenia zmian – dodaje.

W programie mogą uczestniczyć wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe (klasy I-IV), działające na terenie gminy Wrocław. Nauczyciele i opiekunowie przedszkolni zainteresowani udziałem proszeni są o zgłoszenia pod adresem: warsztaty@ekosystem.wroc.pl w celu potwierdzenia szczegółów i umówienia dogodnego terminu. Wystarczy podać nazwę placówki, którą się reprezentuje oraz wiek uczestników.

Zaplanowane na ten rok zajęcia stanowią tylko uzupełnienie pozostałych aktywności edukacyjnych realizowanych przez Ekosystem. Spółka od lat prowadzi zajęcia dla najmłodszych wrocławian, w ramach których zaprasza dzieci – przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych – do odwiedzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Michalczyka. Tylko w 2023 na terenie PSZOK-u zorganizowano ponad 100 eko-warsztatów,  w których uczestniczyło 2074 dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Zajęcia dla najmłodszych w szkołach prowadzą też wykonawcy – to efekt nowych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów obowiązujących od października 2023 roku. Pracowników Ekosystemu można też spotkać na otwartych wydarzeniach organizowanych we Wrocławiu, gdzie dzielą się wiedzą i odpowiadają na pytania wrocławian dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Okazją do edukacji są też organizowane przez spółkę przynajmniej raz do roku pikniki rodzinne.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowanym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

 

Foto: mat. prasowe