Święta, święta i po świętach, ale co zrobić z choinką, kiedy okres świąteczno-noworoczny się zakończy? Wszystko zależy od tego, czy choinka jest żywa, czy sztuczna, a także od tego, jak duże jest drzewko.

Żywe choinki, o ile są ukorzenione, warto zasadzić w swoim ogrodzie. Jeżeli drzewko będzie regularnie podlewane, powinno się przyjąć i cieszyć oczy przez dłuższy czas, a nie tylko podczas świąt. Gdy choinka nie ma jednak korzeni lub nie nadaje się już do posadzenia, należy włożyć ją do brązowego pojemnika na bioodpady. Drugą możliwością jest przywiezienie jej do wrocławskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Żywych choinek nie należy dostarczać do ogrodu zoologicznego.

Niektóre zwierzęta lubią ogryzać iglaki, ale niestety, nie będziemy mogli przyjąć takiego prezentu. Choinka może mieć pozostałości ozdób świątecznych, np. anielskie włosy, czy metalowe haczyki po bombkach. Nie możemy ryzykować, że coś takiego dostanie się do żołądka naszych podopiecznych – tłumaczą opiekunowie zwierzaków.

Jeżeli chodzi o choinki sztuczne, małe można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, natomiast duże drzewka powinny zostać przywieziona do PSZOK-a. Przed wyrzuceniem, z choinki należy zdjąć wszystkie ozdoby.

W przypadku ozdób świątecznych, takich jak bombki czy łańcuchy, w pierwszej kolejności warto spróbować dać im drugie życie i przekazać komuś, komu mogą jeszcze posłużyć. Jeśli jednak są zniszczone, powinny trafić do pojemników na tworzywa sztuczne. Lampki, będące elektroodpadami, należy zawieźć do PSZOK-a lub wyrzucić w odpowiednio oznaczonych miejscach, np. na terenie supermarketów.

We Wrocławiu działają dwa stałe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych:

  • PSZOK UL. KAZIMIERZA MICHALCZYKA 9, czynny od poniedziałku do piątku – od 8:00 do 17:00 oraz w soboty – od 8:00 do 16:00.
  • PSZOK UL. JANOWSKA 51, czynny od poniedziałku do piątku – od 7:00 do 15:00 oraz w wybrane soboty.

 

Foto: Shutterstock