W tym roku już po raz dwunasty ulicami miasta przejdzie Wrocławski Orszak Trzech Króli. Przemarsz rozpocznie się na terenie Ostrowa Tumskiego, a zakończy na płycie Rynku, gdzie pojawi się stajenka ze Świętą Rodziną, a także będzie można wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Zgodnie z tradycją, na początku Orszaku maszerować będzie kilkuset aktorów przebranych m.in. za anioły, pastuszków, giermków, rycerzy, aż po Trzech Króli jadących na koniach. Towarzyszą im również postacie związane z miastem, takie jak Latarnik czy bł. Czesław. Tym razem nową postacią będzie św. Franciszek, ponieważ właśnie mija 800 lat od przygotowania przez tego świętego pierwszej szopki bożonarodzeniowej. Razem z Orszakiem przejdzie również błogosławiona Rodzina Ulmów – pierwsza w historii Kościoła beatyfikowana cała rodzina.

Wrocławski Orszak Trzech Króli wyruszy w sobotę (6 stycznia) o godz. 12:30 z Ostrowa Tumskiego (most Tumski), przejdzie ulicą św. Jadwigi, przez Most Piaskowy, ulicę Piaskową, ul. św. Katarzyny i ul. Oławską aż do rynku, czyli symbolicznego Betlejem.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie, wywodzące się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Uczestnicy Orszaku zmierzają zawsze do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze często śpiewane są kolędy.

 

Foto: mat. Facebook/Orszak Trzech Króli we Wrocławiu