Wrocław słynie z wielu urokliwych miejsc i ciekawych atrakcji. Wybraliśmy pięć z nich, które można odwiedzić całkowicie bezpłatnie. Te atrakcje zdecydowanie zainteresują nie tylko turystów, ale także pozwolą mieszkańcom zachwycić się stolicą Dolnego Śląska na nowo.

1.) Zwierciadła akustyczne na Bulwarze Józefa Zwierzyckiego. To ciekawa atrakcja została zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zasada działania jest bardzo prosta: do działania instalacji potrzebne są dwie osoby – każda musi stanąć przy jednym zwierciadle. Każda z osób musi również zadbać o to, by jej głowa znalazła się w osi wyznaczonej punktem na zwierciadle i punktem na ziemi. Podczas rozmowy należy mówić w stronę zwierciadła. Jaki będzie efekt? O tym warto się przekonać osobiście, sprawdzając to miejsce.

2.) Obserwatorium przyrody przy ul. Skarbowców, które powstało w ramach Funduszu Osiedlowego na terenie dawnego schroniska. W ramach inwestycji zbudowano plac zabaw dla dzieci oraz punkty do obserwacji przyrody. Korzystając z nich, można zdobyć informacje o roślinach użytecznych, ptakach, nietoperzach czy zaobserwować stawonogi w naturalnym środowisku. Jest to idealne miejsce na rodzinny spacer.

3.) Rzeźba NAWA na Wyspie Daliowej autorstwa Oskara Zięty. Kilkadziesiąt stalowych łuków robi wrażenie, szczególnie w słoneczny dzień. Kształt Nawy to nawiązanie do łukowatych sklepień obiektów w pobliżu Wyspy Daliowej – kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku oraz Hali Targowej. Ze względu na rzeźbę wyspa Daliowa jest popularnym miejscem na sesje zdjęciowe.

4.) Kolorowe podwórka przy ul. Roosevelta. Ta wyjątkowa, kolorowa przestrzeń powstała przy współpracy artystów z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej oraz okolicznych mieszkańców – od najmłodszych, przez młodzież, mniejszość romską, kibiców piłkarskiego Śląska, po seniorów. Ściany kamienic otaczających podwórko pokryte są 250-metrowym malowidłem, w które wkomponowane są rzeźby i płaskorzeźby. Dzieło przedstawia m. in. portrety mieszkańców kamienic i ich pupili, kolorowe ryby, błękit oceanów, rajski ogród, dinozaury, wiersze i drużynę piłkarską. Choć szare kamienice od strony ul. Roosevelta wyglądają bardzo zwyczajnie, warto wejść w bramę podwórka, by przenieść się w bajkowy świat pełen kolorów.

5.) Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia to zdecydowanie obowiązkowy punkt do zwiedzenia. Pergola to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów, odpoczynku i wizyt turystów, jest także chętnie wybierana przez nowożeńców jako lokalizacja do sesji ślubnych. Odpoczywając przy Pergoli, konieczne trzeba obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej. Wodne widowisko zsynchronizowane jest ze starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami, co daje w efekcie niesamowite wrażenie artystyczne.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu