Najstarsi, najmłodsi i najczęściej wypożyczający czytelnicy odebrali dziś w Mediatece, jednej z najbardziej rozpoznawalnych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza, dyplomy Rozczytanych Wrocławian i Wrocławianek.
Według Raportu Biblioteki Narodowej z 2022 r. wynika, że w Polsce jedną książkę rocznie czyta co druga osoba. Tych, którzy czytają więcej jak siedem książek rocznie, jest mniej.
Patrząc na dane 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, która tylko w zeszłym roku zarejestrowała 122 tys. aktywnych czytelników i czytelniczek, wynika, że wrocławianie wypożyczają średnio dwie książki rocznie. Nie zapominając, że do tej statystyki należy dodać kryminały, dramaty czy romanse kupione bądź otrzymane w prezencie.
– Dziś biblioteki to nie tylko regały z książkami, ale także dostęp do e-booków, audiobooków i planszówek. W sumie mówimy o prawie 1,4 mln wszystkich zbiorów i dostępów – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
W piątek (8 marca) w Mediatece, jednej z najbardziej rozpoznawalnych filii we Wrocławiu, wiceprezydent Bartłomiej Ciążyński wręczył dyplomy dla najstarszych i najmłodszych czytelników, którzy w zeszłym roku wypożyczyli rekordową liczbę książek.
Wrocław czyta przez wszystkie pokolenia
– Co szósta mieszkanka Wrocławia korzysta z biblioteki. Jesteśmy dumni, że nasi mieszkańcy czytają, że chcą się dokształcać, a dzięki powieściom budują wyobraźnię. Starsi dbają też o najmłodszych. Dziękuję wszystkim czytelnikom i czytelniczkom, bo to dzięki nim 38 placówek się rozwija i poszerza ofertę. Czytamy dalej! – zachęca Bartłomiej Ciążyński, który wręczył dyplomy najbardziej rozczytanym czytelnikom i czytelniczkom z różnych pokoleń.
Najstarsza użytkowniczka Biblioteki ma 103 lata, a pracownicy Biblioteki zanoszą jej książki osobiście w ramach projektu „Książka do domu”. Z kolei najmłodszą osobą korzystającą z biblioteki jest Gaja, która urodziła się 9 listopada 2023 r., a mama wypożycza od pierwszego dnia jej narodzin książeczki dla niemowlaków.
– Poza tym, że jestem stałą czytelniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej, to równolegle jestem też autorką książek „Notatki lwowskie 1944 – 1946” i „Nowy adres Wrocław. 1946 – 1948”. Miłe panie z 3 filii zapisały, że w tamtym roku wypożyczyłam 65 książek, ale czytam również e-booki. Dla mnie biblioteka to możliwość podzielenia się moim doświadczeniem. Dlatego z ogromną radością współtworzę projekt „Oporowskie spotkania z historią”, dzieląc się historiami z powojennych czasów na tym osiedlu – opowiada seniorka Radość Gansiniec, odbierając dyplom dla jednej z najstarszych czytelniczek MBP we Wrocławiu.
Absolutnym rekordzistą jest pan Tomasz, który w ubiegłym roku wypożyczył… 959 książek. W Mediatece dyplomy za rekordową liczbę wypożyczonych książek odebrały dwa pokolenie – najmłodsze i najstarsze, a na ich kontach zarejestrowano grubo po ponad 300 egzemplarzy.
– Starsza córeczka lubi czytać kryminały detektywistyczne, oczywiście z moim udziałem, z kolei młodsza przysługuje się tym dojrzalszym lekturom, przeglądając książki z obrazkami. Te z kotkami są najczęściej wybierane, jak np. „Kicia Kocia” – mówi mama jednych z najmłodszych użytkowniczek biblioteki, 9-letniej Natalii i 5-letniej Klaudii Grabowskich.
W 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczne zarejestrowała ponad milion odwiedzających. Jak to możliwe? Współczesna biblioteka to nie tylko regały z książkami. To prawie 900 tys. książek, audiobooków i e-booków, ale także ponad 500 tys. pozycji w oferowanym przez MBP dostępie do takich platform jak Legimi czy Empik Go.
– Nasza biblioteka zmienia się, dostosowuje do swoich użytkowników, próbując nadążyć za tempem ich życia. W tamtym roku, wychodząc naprzeciw potrzebom, uruchomiliśmy trzy wrzutnie, które umożliwiają zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia. W tym roku powstanie książkomat nie tylko do zwracania książek, ale i ich wypożyczenia – opowiada Anna Janus, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Wrocławskie biblioteki to także projekty, dostosowane do wszystkich:
- Dla seniorów pogotowie smartfonowe – praktyczne konsultacje z obsługi nowoczesnych urządzeń.
- Dla dzieci, młodzieży i studentów Broker Informacji – celem projektów jest kształcenie umiejętności przeszukiwania źródeł, ocena ich wiarygodności i zwiększenie świadomości wśród młodych odbiorców cyfrowych mediów.
- Dla dorosłych Language Cafe – bezpłatne konwersacje z native speakerami z języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego.
- Klub Rodzica –cykliczne spotkania w 12 filiach z ekspertami i animatorami dziecięcymi.
- Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem – unikalny projekt ułatwiający osobom w spektrum autyzmu korzystanie z zasobów bibliotek przez dostosowanie wnętrz bibliotek (wyciszenie, wygaszenie świateł) i udostępnienie materiałów ułatwiających orientację w przestrzeni. Raz w miesiącu organizowane jest spotkanie dla rodziców i nauczycieli.
Róża wiatrów – siedem nowych centrów bibliotecznych
Wrocławskie biblioteki to obecnie aż 38 filii i Multicentrum, które na co dzień współpracują z osiedlowymi Centrami Aktywności Lokalnej. Na czym polega ta współpraca? Na współdzieleniu sali, jak np. na Jagodnie i na Sołtysowicach przestrzeń udostępniana jest dla dzieci ze żłobków czy przedszkoli oraz na seanse filmowe. To także wspólna realizacja projektów dla społeczności lokalnej.
Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, powstał projekt rozwojowy „Róża Wiatrów”. To siedem placówek zlokalizowanych na wykresie północ-południe-wschód-zachód (stąd nazwa).
– Chcemy, by te nowe biblioteki, które powstają, umożliwiały współprace z różnymi podmiotami, m.in. właśnie z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu tworzą jeszcze szerszą i ciekawszą ofertę dla mieszkańców Wrocławia – mówi dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, Bartłomiej Świerczewski.
Nowoczesne centra biblioteczne mają pojawić się w najszybciej rozwijających się obszarach miasta:
- Widawa/Lipa piotrowska/Świniary
- Zakrzów/Pawłowice
- Leśnica
- Wojszyce/Ołtaszyn/Partynice
- Tarnogaj/Gaj/Huby
- Gajowice (Dawne liceum nr 5)
Ostatnim obszarem jest Brochów, na którym w ramach współpracy z TBS w rejonie ul. Mościckiego, Pakistańskiej ma powstać w parterze inwestycji mieszkaniowej nowa, kilkusetmetrowa przestrzeń dla filii MBP. Ta inwestycja ruszy najszybciej.
Foto: Miejsca we Wrocławiu