Wrocławskie Inwestycje unieważniły drugi już konkurs na nową zajezdnię tramwajową przy al. Architektów. Z uwagi na skutki finansowe koronawirusa miasto rezygnuje z budowy nowego obiektu. W zamian rozważana będzie adaptacja istniejących zajezdni.

W październiku zeszłego roku Wrocławskie Inwestycje, wspólnie z SARP-em, ogłosiły nowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji nowej zajezdni w rejonie ul. Szczecińskiej i al. Architektów. Konkursem objęty był teren ok. 16 ha (wliczając pętlę tramwajową – 20 ha). Obiekt miał być przystosowany do obsługi 150 tramwajów (z rezerwą na rozbudowę do obsługi 200 pojazdów). Wraz z zajezdnią powstać miał nowy odcinek torowiska wzdłuż al. Architektów, który będzie zapewniać obsługę osiedla Nowe Żerniki. 

W tym miesiącu jednak postępowanie zostało unieważnione. Powodem jest pandemia. – Skutki dotyczące budżetu miasta Wrocławia związane z wybuchem epidemii były i są nadal trudne do przewidzenia. Zamawiający szacuje jednak, że wpływy z podatku CIT, PIT, podatku od czynności cywilnoprawnych, wpływy ze sprzedaży mienia, najmu i dzierżawy, opłat za parkowanie, biletów komunikacji miejskiej do chwili obecnej spadły o kilkadziesiąt procent w stosunku do lat ubiegłych, a ich spadek jest nadal prognozowany. Dodatkowo miasto uruchomiło pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, co dodatkowo obciąża budżet.

 

“ Te nieprzewidziane okoliczności sprawiają że prowadzenie konkursu, którego celem jest pozyskanie kompletnej dokumentacji projektowej, nie leży w interesie społecznym. Zamawiający, z uwagi na skutki koronawirusa, nie przystąpi do realizacji zajezdni tramwajowej przy al. Architektów, której wartość szacowana jest na 340 mln zł ” – podają w komunikacie Inwestycje Wrocławskie.

Tekst: Grzegorz Szein