Każdego roku, 17 marca Irlandczycy obchodzą dzień swojego patrona – św. Patryka. Święto obchodzone jest jednak nie tylko w Irlandii, ale także na całym świecie, w tym w Polsce.

Charakterystyczny dla tego święta jest kolor zielony, czyli narodowa barwa Irlandii. Podczas Dnia Świętego Patryka wiele osób, na terenie różnych krajów ubiera się na zielono, pije zielone piwo i słucha celtyckiej muzyki.

Poza kolorem zielonym, św. Patryk jest kojarzony z trójlistną koniczyną, na której zgodnie z legendą tłumaczył pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej – trzy listki to trzy osoby Boskie.

Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich – był synem diakona i wnukiem kapłana. Jako 16-latek trafił do niewoli w Irlandii i przez 6 lat pracował jako pasterz.

Z czasem udało mu się uciec do Galii, gdzie wstąpił do zakonu i zaczął surowe życie. Choć nie jest znana dokładna data śmierci świętego Patryka, uznaje się, że było to 17 marca 461 roku. Przed swoją śmiercią ochrzcił Irlandię, do której wrócił jako zakonnik. Był także znany z wielu dokonywanych cudów.

Wrocław także uczci Dzień Świętego Patryka. Z okazji święta patrona Irlandii, w środę 17 marca Stadion Wrocław zabłyśnie zielonym światłem. To już tradycja, że co roku wybrane obiekty we Wrocławiu, a także w całej Polsce zazieleniają się w tym dniu.

Foto: SOP the DRONE