We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Giełda Staroci pod Iglicą

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające wystawców czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: plac pod Iglicą, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (25-26 marca)

2.) „Spotkajmy się na Zielonej Legnickiej” – ekopiknik z atrakcjami

Zapraszamy na wiosenny piknik osiedlowy z atrakcjami! Lokalizacja oraz nazwa eventu nie jest przypadkowa, gdyż wzdłuż ul. Legnickiej i Lotniczej nasadzono niedawno blisko 1000 drzew! Zobaczcie tę okolicę i spędźcie sympatycznie czas z sąsiadami, bo zdecydowanie będzie co robić – zachęcają organizatorzy.

W programie m.in.: 

 • zbiórka elektroodpadów (za ich przyniesienie można otrzymać drzewko owocowe – do wyczerpania 300 szt.),
 • konkursy z cennymi nagrodami (m.in. karty podarunkowe do sklepu ogrodniczego czy bluzy miejskie),
 • SWAP ubraniowy organizowany przez Serce Szczepina (SWAP czyli bezgotówkowa wymiana ubrań – przynieś, czego już nie nosisz, a jeśli znajdziesz coś dla siebie u innych – wymień się!),
 • darmowa kawa i herbata.

Atrakcje dla dzieci:

 • pamiątkowe zdjęcie z maskotką MPK,
 • warsztaty z malowania doniczek,
 • warsztaty upcyklingowe.

Gdzie: Teren przy Muzeum Współczesnym Wrocławia (plac Strzegomski 2a)
Kiedy: sobota (25 marca), godz. 12:00-15:00

3.) Festiwal Dni Podróżnika 2023 

Drodzy podróżnicy, przed Wami kolejna edycja Festiwalu Dni Podróżnika, czy jesteście gotowi?! Czekają Was dwa dni wypełnione wspaniałymi i przede wszystkim inspirującymi historiami naszych prelegentów. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji! Już teraz możemy Wam zdradzić, że podczas Festiwalu odbędzie się prezentacja filmu podróżniczego! Ale to nie wszystko! Nie obejdzie się bez strefy chillout, gdzie w przerwie między prelekcjami będziecie mogli wziąć udział w naszych konkursach oraz napić się pysznej kawusi – piszą organizatorzy.

Harmonogram:

Gdzie: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Komandorska 118/120 (budynek A, sala 214)
Kiedy: sobota-niedziela (25-26 marca)

4.) Bookowisko – wyprzedaż domowej literatury (wiosna 2023)

Bookowisko to kiermasz książek, w trakcie którego można znaleźć rzadkie i niespotykane pozycje do domowych bibliotek, a także wystawić książki zalegające w mieszkaniu. Książki można zarówno sprzedawać lub kupować, jak i wymieniać między sobą.

Gdzie: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Kiedy: sobota 25 marca, godz. 12:00-15:00

5.) Podróż do wnętrza Ziemi – wystawa BWA

Zapraszamy w „Podróż do wnętrza Ziemi”. Na wystawie zaprezentujemy ponad 30 prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety. Ekspozycja w historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego odniesie się także do lokalizacji i historii tego miejsca, poprzez połączenie dwóch kluczowych wątków: podróży i węgla kamiennego. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie – piszą organizatorzy.

Gdzie: BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105
Kiedy: 10.03-11.06.2023

6.) DOLNOŚLĄSKI TARG ROLNY – „Wiosna, ach to Ty!”

Zamówiliśmy słońce, zamówiliśmy ciepełko, zamówiliśmy WIOSNĘ! A o najlepsze produkty na Dolnym Śląsku zadbają nasi Wystawcy. Zapraszamy Was na kolejny Dolnośląski Targ Rolny – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Hala sprzedażowa na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ul. Zwycięska 8
Kiedy: sobota 25 marca, godz. 9:00-13:00

7.) Festiwal Kupuj Świadomie w Zajezdni Dąbie (Czasoprzestrzeń)

 • Fashion Meeting Wrocław – wiosna – targi mody autorskiej i wzornictwa

Nadzwyczajne zakupy modowe od polskich projektantów:
– ponad 50.000 produktów,
– premierowe kolekcje,
– projektanci mody damskiej, męskiej i dziecięcej z całej Polski,
– odzież, obuwie, biżuteria, dodatki, akcesoria,
– wzornictwo i sztuka.

 • Zielono Mi – Wiosenne Targi Roślin i Dekoracji

Zakres tematyczny Zielono Mi obejmuje następujący asortyment:
– rośliny doniczkowe,
– design roślinny, lasy w słojach, obrazy z mchu
– ceramika, dekoracje, doniczki, donice,
– kaktusy i sukulenty,
– obrazy i plakaty z motywami kwiatowymi i roślinnymi,
– drobne meble,
– rzeźby i akcesoria wnętrzarskie,
– tekstylia z roślinnymi motywami oraz wyroby lniane.

 • Natural Beauty 5 lat – targi kosmetyków naturalnych i wegańskich

Na odwiedzających czekać będą m. in. premierowe produkty, specjalne rabaty targowe, najlepsze, polskie manufaktury kosmetyków, kremy, mydła, szampony, pomadki, balsamy, środki gospodarstwa domowego, świece naturalne.

 • Słodko Gorzko – festiwal słodkości, kawy i czekolady

Zapach ciasta, cudowny aromat kawy, wykwintna słodycz i głębia smaków. Nadchodzi prawdziwie słodki, błogi czas. Aromat świeżo palonej, najlepszej kawy, pobudzi Wasze zmysły ciała i ducha. Wyborne rarytasy, słodkości, ciastka, babeczki, czekolady i czekoladki. A to wszystko z najlepszych, rzemieślniczych manufaktur – piszą organizatorzy.

 • Dzika Uczta – Mikołajkowy zlot food truck’ów i restauracji

To wydarzenie, podczas którego będziecie mogli ponownie rozsmakować się w potrawach z całego świata, zachwycić się aromatami i kolorami. Obserwujcie prezentowanych wystawców i food trucki! Nam już ślinka cieknie… – piszą organizatorzy.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie – Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: sobota-niedziela (25-26 marca), godz. 11:00-18:00

8.) Sąsiedzkie przywitanie wiosny na Tarnogaju

Zapraszamy wszystkich na wspólne przywitanie wiosny na Tarnogaju! Przed nami kolorowy korowód przy akompaniamencie Milickiej Orkiestry Dętej, dlatego weźcie ze sobą transparenty i kolorowe rysunki. Będą kiełbaski, muzyka, taniec i super zabawa – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: teren przy Centrum Aktywności Tarnogaju, ul. Gazowa 22
Kiedy: niedziela 26 maca, godz. 16:00

9.) Wystawa „Dotkliwa cielesność”

3 marca Galeria Miejska we Wrocławiu zaprezentuje cały przekrój mediów i technik artystycznych obecnych w aktualnej polskiej sztuce poświęconej tematowi ciała – od malarstwa i rzeźby, poprzez ceramikę i obiekty z tkaniny, na realizacjach intermedialnych kończąc. Wystawa skupi się na dotykowych aspektach ludzkiej cielesności.

Gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28
Kiedy: 3.03-30.03.2023

10.) Wystawa fotograficzna „Niebo i ogród”

Indywidualna wystawa fotografii Marty Bogdańskiej jest efektem jej ośmioletniego pobytu w Libanie oraz nowym spojrzeniem na powstałe w tym czasie zdjęcia. Artystka po raz pierwszy prezentuje swoje fotografie z tego okresu w formie wystawy, która odbywać się będzie w wiele lat po wyjeździe, dzięki czemu jest ona formą powrotu do przeszłości i pracy z własną pamięcią, z własnym archiwum. Jest to też podróż do świata, którego już nie ma, ponieważ Liban od tego czasu pogrążył się w głębokim politycznym i ekonomicznym kryzysie. Fotografie Bogdańskiej są osobiste, nostalgiczne, momentami absurdalne. Pojawiające się na nich obiekty, przedmioty czy pejzaże tworzą wizualny pamiętnik. Spojrzenie turystki przenika się w nim ze spojrzeniem osoby dobrze znającej to miejsce, ale nadal obcej – piszą organizatorzy.

Gdzie: Miejsce przy Miejscu 14, pl. Strzelecki 14
Kiedy: 2.03-20.04.2023

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu