Władze Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podjęły decyzję o odwołaniu tegorocznego święta studentów. Jak tłumaczy Rektor Uczelni, Ekonomalia 2022 nie odbędą się ze względu na sytuację panującą obecnie w Ukrainie, a także w imię solidarności oraz z szacunku do ukraińskich studentów i ich rodzin.

Bieżący rok 2022, to rok jubileuszowy dla wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, a obchody 75-lecia jego działalności miały być obchodzone wyjątkowo hucznie. Władze uczelni postanowiły jednak na skromniejszą formę świętowania.

– Rok jubileuszowy naszej Uczelni przypadł na wyjątkowo niesprzyjający czas. Mieliśmy się nim cieszyć i wspólnie świętować, tymczasem nieprzewidziane okoliczności nadały tym obchodom tragiczne tło. Ten rok, z wielkiej uroczystości, przeistoczył się w wyjątkowo trudny sprawdzian z empatii i człowieczeństwa. W Ukrainie trwa wojna, każdego dnia z niepokojem obserwujemy dramatyczną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów. (…) Dlatego też podjęliśmy decyzje o nieorganizowaniu Ekonomaliów w tradycyjnej formie, znanej z lat wcześniejszych. Chcielibyśmy by Ekonomalia w tym roku odbyły się, ale w formie niebudzącej kontrowersji, o czym poinformowaliśmy Samorząd Studentów – poinformował w swoim oświadczeniu Rektor, prof. dr hab. Andrzej Kaleta.

Decyzja ta poruszyła studentów odpowiedzialnych za organizację corocznego święta studentów.

Główną ideą naszego festiwalu jest jednoczenie studentów wrocławskich uczelni, pokazanie wspólnoty poprzez wspólne świętowanie w trakcie 3-dniowego wydarzenia. Spełnienie tego celu i założenia zostało nam w tym roku zabrane. Jesteśmy zdruzgotani. Bardzo ciężko przekazuje nam się te wieści, mając perspektywę braku Ekonomaliów już od 3 lat. Czujemy, że nasz projekt z roku na rok umiera. 8 miesięcy naszych intensywnych prac przysłowiowo ląduje właśnie w koszu. Organizacja innego wydarzenia, które „nie będzie budziło kontrowersji” jest w tym momencie niemożliwe do zrealizowania, mając świadomość procedur oraz zasad obowiązujących przy współpracy z uczelnią – napisali organizatorzy Ekonomaliów w mediach społecznościowych.

Studenci podkreślili również, że w 100% wspierają obywateli Ukrainy i aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju zbiórkach czy wolontariatach, a uzależnienie odbycia się studenckiego festiwalu od sytuacji geopolitycznej na Ukrainie nie spełnia swojego założenia.

 

Foto: Facebook/Ekonomalia