Stary ratusz na Brochowie od kilkunastu lat jest ruiną – miasto planuje go wyremontować i otworzyć tam dom aktywności dla seniorów. Docelowo budynek stanie się centrum społecznym i będzie dostępny dla całego osiedla. Budynek starego ratusza stoi pusty od 17 lat. Dawniej funkcjonowała tam przychodnia kolejowa, jednak w późniejszym czasie lekarze wyprowadzili się stamtąd i budynek popadł w ruinę. 

 

Ponad dwa lata temu miasto odkupiło od PKP nieruchomość i rozpoczęło rozmowy z radą osiedla Brochów o zagospodarowaniu budynku.
Plan rewitalizacji budynku zakłada też naprawę zegara. Wyburzona ma być także szpecąca gmach przybudówka. Remont będzie kosztował prawie pięć milionów złotych, a prace mają ruszyć w październiku 2017 roku.

Co tam powstanie? 

W budynku będą mieściły się dwa dzienne domy pomocy dla w sumie 60 osób. Miejsca przeznaczone będą dla osób niesamodzielnych, w szczególności starszych. Mają otrzymywać one tam opiekę i rehabilitację, ale także rekreację i rozrywkę.

Skąd na Brochowie ratusz?

Jeszcze po zakończeniu II wojny światowej urzędował tu burmistrz. Do 1950 roku dzisiejsze osiedle Brochów miało bowiem status miasta. Prawa miejskie miasteczko uzyskało w 1939 roku, a sama siedziba władz Brochowa (niem. Brockau) pochodzi z 1908 roku.

 

Foto: Fotopolska