W piątek (26 stycznia) spółka Wrocławskie Inwestycje poinformowała decyzji, która zapadła w sprawie przebudowy ważnego fragmentu ul. Pułaskiego – od ul. Kościuszki do ul. Małachowskiego. Inwestycja zostanie zrealizowana, ale najpierw konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej. W związku z tym już niebawem spółka ogłosi przetarg.

Docelowo chcemy, żeby ulica Pułaskiego przeszła przebudowę na 270-metrowym odcinku. Planujemy wybudować tu nowe, wydzielone torowisko tramwajowe, nową jezdnię, drogi dla rowerów, chodniki, oświetlenie. Chcemy, by powstały dwa nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na wysokości skrzyżowania z ul. Kościuszki oraz ul. Małachowskiego – wymieniają Wrocławskie Inwestycje.

Aktualnie, jezdnia na wspomnianym odcinku jest w wielu miejscach uszkodzona. Liczne dziury i spękania utrudniają komfortowy przejazd kierowcom, a wąskie chodniki pieszym. Torowisko tramwajowe również nie jest w najlepszym stanie. Dlatego też remont będzie kompleksowy – wszystko rozpocznie się od  przebudowy sieci podziemnych.

W tym miejscu mamy sieć wodno-kanalizacyjną pamiętającą XIX wiek. W pobliżu jest Główny Punkt Zasilania w energię elektryczną. To oznacza pod ziemią wielką sieć kabli energetycznych. Wystąpiliśmy do Tauronu z wnioskiem o wskazanie sieci niezbędnych do przebudowy – dodają Wrocławskie Inwestycje.

Po zakończeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy, prace projektowe potrwają około 12 miesięcy.

Jednak to nie wszystkie zmiany, jakie zostaną przeprowadzone w tej okolicy. W połowie listopada ubiegłego roku informowaliśmy o rozpoczęciu innej inwestycji. Mowa o remoncie zabytkowych kamienic zlokalizowanych na rogu ulic Pułaskiego i Małachowskiego. Pod koniec października 2023 r. przy budynkach od strony podwórka ustawiono ogrodzenie i rozpoczęto pierwsze prace rozbiórkowo-budowlane. Wszystko więc wskazuje na to, że zaniedbane kamienice przejdą metamorfozę i odzyskają dawny blask.

kamienice pulaskiego remont 8

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu