Wrocławska farma akwaponiczna powstała w ramach polsko-norweskiego projektu USAGE, którego celem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni ekologicznej hodowli zwierząt i roślin uwzględniającej oszczędność wody w dwóch miastach: we Wrocławiu oraz w Oslo. Oficjalne otwarcie AquaFarmy w stolicy Dolnego Śląska zaplanowano na wtorek (21 marca).

Rolą farmy akwaponicznej w centrum miasta jest zapewnienie świeżej żywności przeznaczonej dla lokalnych mieszkańców. Hodowla i uprawa w pobliżu odbiorcy to również skrócony łańcuch dostaw i ograniczony ślad węglowy, co pozytywnie wpływa na środowisko. Dzięki temu, że instalacja akwaponiczna połączona jest z systemem zbierania i oczyszczania wód opadowych, a hodowane na farmie zwierzęta i rośliny utrzymywane są w zamkniętym systemie, oszczędność wody jest duża.

Czym jest akwaponika?

Akwaponika to sposób uprawy roślin w wodzie (hydroponika) i hodowli zwierząt wodnych (akwakultura) w ramach jednego systemu poprzez ciągłą recyrkulację wody. Akwaponika staje się w produkcji żywności coraz ważniejsza ze względu na zmniejszanie się zasobów wody, zwiększenie światowej populacji, a co za tym idzie, rosnącego zapotrzebowania na żywność.

Zalety systemu akwaponicznego:

  • produkcja czystej żywności bogatej w wartości odżywcze,
  • uprawa przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne,
  • oszczędność wody do 90% w stosunku do upraw w rolnictwie konwencjonalnym,
  • zmniejszenie obszaru potrzebnego do uprawy roślin w stosunku do rolnictwa konwencjonalnego,
  • redukcja odpadów trafiających do środowiska – większość składników jest wykorzystywana w systemie zamkniętym,
  • retencja i zagospodarowanie wód opadowych z zielonego dachu.

Jakie rośliny i zwierzęta hodowanie są na AquaFarmie?

Na terenie farmy uprawę roślin łączona jest z hodowlą, sprawdzane są warunki dla ryb, raków i innych skorupiaków.

Nie stosujemy sztucznych nawozów! Dlatego nasza żywność jest naturalna, ma wysokie walory smakowe i odżywcze. W zależności od potrzeb chcemy uprawiać różne rośliny, takie jak burak liściowy lub rukiew wodna – cały czas prowadzimy doświadczenia, aby ich liczba systematycznie rosła – piszą inicjatorzy AquaFarmy.

Jaka będzie rola farmy akwaponicznej we Wrocławiu?

Chcemy, aby nasza farma akwaponiczna była przestrzenią do rozmów i dyskusji na temat nowoczesnych metod produkcji żywności, nowego spojrzenia na urbanistykę w aspekcie zmian klimatycznych i zagrożeń współczesnego świata – wyjaśniają pomysłodawcy farmy.

Co więcej, AquaFarma ma stać się miejscem popularyzacji nauki, interdyscyplinarnej edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, a w przyszłości zapewniać również lokalnym mieszkańcom świeżą żywność.

Miejska farma akwaponiczna powstała przy ul. Na Grobli 14, tuż obok Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”.

 

Źródło/Foto: mat. prasowe AquaFarma Wrocław