Remont skrzyżowania rozpoczął się 7 listopada i planowo miał zakończyć się w styczniu 2021. Prace udało się jednak zakończyć dwa tygodnie przed czasem, dzięki czemu już jutro na wyremontowany obszar wróci ruch tramwajowy oraz samochodowy.

Na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja, Peronowej i Piłsudskiego, zlokalizowanego tuż przy Dworcu Głównym, wymieniono pół kilometra torów, w tym 5 rozjazdów, 7 zwrotnic i 16 krzyżownic. Dzięki stworzeniu skrajni na skręcie, tramwaje będą miały możliwość minięcia się w tym miejscu bez żadnych problemów, przez co zwiększy się przepustowość skrzyżowania.

W związku z zakończeniem remontu, już od jutra skrzyżowanie będzie przejezdne zarówno dla prywatnych samochodów, jak i dla pojazdów komunikacji miejskiej. Zmienią się także rozkłady autobusów i tramwajów.

Tramwaje linii 0L, 0P, 2, 5, 8, 9 i 11 powrócą na swoją trasę przez przystanek „Dworzec Główny”, a tramwaje linii 6 i 7 będą ponownie kursowały swoją stałą trasą przejazdu przez ulicę Podwale i Świdnicką. Linia nr 4 powróci na swoją trasę przejazdu przez ulicę Kazimierza Wielkiego, ale z uwagi na prowadzone prace torowe na ulicy Olszewskiego, nadal będzie kursowała tylko do pętli ZOO (podobnie jak linia nr 2, która kursuje w skróconej relacji do Zajezdni Dąbie).

Autobusy linii K, N, 145, 146 oraz kursy linii nocnych 206, 240, 241, 242, 243, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 253, 255, 257 i 259 również powrócą na trasę i ulicę Peronową i będą zatrzymywały się na przystanku „Dworzec Główny”, który zlokalizowany jest przy torowisku tramwajowym w pobliżu skrzyżowania ulicy Peronowej z ulicą Piłsudskiego.

Przystanek autobusowy dla linii 110 w kierunku Iwin i Jagodna zostanie przywrócony z ulicy Stawowej na ulicę Peronową, ale w kierunku przeciwnym autobusy nadal będą zatrzymywały się na przystanku w zatoce autobusowej przy ulicy Peronowej obok bocznego wejścia do holu Dworca Głównego PKP (przystanek dla linii 112, 113 i 612), co wynika z wykorzystanej przepustowości przystanku przy torowisku tramwajowym.

Więcej o remoncie skrzyżowania: 

Ruszył remont skrzyżowania ulic Piłsudskiego, Kołłątaja i Peronowej.

Foto: Miejsca we Wrocławiu