Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak eksponuje się głównie zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to spuścizna epoki modernizmu.

Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikroGRANTÓW ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci. Nie oznacza to jednak, że są one jej jedynymi adresatami. Zachęcamy wszystkich nie tylko do zapoznania się z finalnym efektem warsztatów „Kto widział…Modernizm”, ale też do spacerów szlakiem tej wyjątkowej architektury.

W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, przeprowadzone przez kulturoznawców, historyków sztuki i animatorów kultury, które miały na celu przybliżyć najmłodszym wrocławską architekturę modernistyczną. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia i miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się drugiego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.                                                                   [addAdSense]

Efektem końcowym jest  ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą znaleźć można pod linkiem: www.ktowidzialmodernizm.pl. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne.
Pomimo zimowego chłodu, w weekend zamiast do galerii handlowej, w odpowiednim ubiorze warto wybrać się na wspólny spacer śladami wyjątkowej architektury.