Zabytkowy elewator Odra powstał w latach 1938-1939, a jego autorem był wrocławski architekt Artur Pötzsch. W 2016 roku miał zostać wyburzony, jednak rok później zyskał status zabytku. 

Elewator „Odra” znajduje się przy ulicy Rychtalskiej na wrocławskim Kleczkowie. W okresie, w którym został wybudowany, był dość nowoczesną konstrukcją, dodatkowo wyposażoną w żuraw, bocznicę kolejową oraz nabrzeże dla barek.

W 2007 roku budynek został kupiony przez hiszpańską firmę Torca East, która miała w planach jego wyburzenie. W związku z wydaniem przez miasto pozwolenia na rozbiórkę obiektu, w 2016 roku wyburzone zostały silosy. Jednak duża liczba mieszkańców Wrocławia nie pogodziła się z decyzją o wyburzeniu, dlatego też zainterweniowali tworząc petycję w tej sprawie. Dzięki tym działaniom, elewator został wpisany do rejestru zabytków w 2017 roku.

 

Ostatecznie zabytkowy budynek zostanie przebudowany – powstaną w nim mieszkania. Oprócz tego inwestor wybuduje bloki mieszkalne w jego sąsiedztwie, pojawią się też lokale usługowe, miejsca parkingowe oraz sporo zieleni.

Tekst: CWC

Foto: Zbiory Fotopolska