Już za miesiąc w środę 1 maja wrocławski Rynek wypełni się tysiącami gitarzystów, którzy przyjadą z całego świata, aby oddać hołd gitarzyście wszech czasów Jimiemu Hendrixowi i podjąć próbę ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa.

W ubiegłym roku „Hey Joe” Hendrixa zagrało aż 7411 gitarzystów, rekord jest więc mocno wyśrubowany. W ten sam dzień startuje 3-Majówka, która otwiera sezon plenerowych festiwali w Polsce. Największy wrocławski festiwal potrwa do 3 maja i wystąpią na nim światowe gwiazdy, najlepsi polscy wykonawcy oraz nowe, dopiero wschodzące talenty. Podczas 3-Majówki festiwalowe gwiazdy zagrają na dwóch scenach plenerowych w kompleksie Hali Stulecia oraz we Wrocławskim Centrum Konferencyjnym, gdzie będzie można się bawić do późnych godzin nocnych.
Głównymi gwiazdami 3-Majówki będą w tym roku legendarny brytyjski zespół Slade, była wokalistka Nightwish Tarja Turunen z Finlandii, królowie symfonicznego metalu z Therion, pionierzy grindcore z Napalm Death i szalona piracka formacja Alestorm.
Slade to królowie glam rocka, zespół, który w w latach 70. sprzedał najwięcej singli spośród wszystkich brytyjskich grup, w tym ponad milion egzemplarzy swojego największego przeboju „Merry Xmas Everybody”. Nie schodzą ze sceny od ponad pół wieku i mimo kilku zmian w składzie nigdy nie zawiesili działalności. Tarja Turunen jest jedną z najbardziej znanych artystek w świecie metalu i rocka symfonicznego. Słynie ze scenicznej charyzmy i fantastycznych możliwości wokalnych – dysponuje sopranem obejmującym trzy oktawy. Z kolei Therion to zespół, który zdefiniował symfoniczny metal. Nazwa grupy oznacza w języku greckim bestię i jest jak najbardziej adekwatna, jeśli było się kiedykolwiek na koncercie tej wybuchowej formacji. Brytyjczycy z Napalm Death od 38 lat wyznaczają standardy ekstremalnego grania, a ich bezkompromisowa muzyka od zawsze szła w parze ze społecznym  zaangażowaniem. Stawkę zagranicznych gwiazd uzupełnia Alestorm, grupa  zafascynowanych piracką tematyką kumpli, którzy nigdy nie mieli ochoty ścigać się z gigantami gatunku. Woleli wymyślić własny i od 15 lat grają prawdziwy piracki metal.
Oprócz tego podczas festiwalu wystąpi absolutna czołówka polskich wykonawców, reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne: Kult, Kasia Nosowska, Illusion, Decapitated, Pablopavo i Ludziki, O.S.T.R., Mela Koteluk, Ørganek, Ten Typ Mes, Łąki Łan, Pidżama Porno, Coma, Hunter, Nocny Kochanek, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska, Happysad, Ira, Luxtorpeda, Mery Spolsky, The Dumplings, projekt Albo Inaczej, Flirtini, Clock Machine, Bitamina, Gooral i Rosalie.
3-Majówka połączona jest z Gitarowym Rekordem Guinnessa. Uczestników bicia rekordu wspomogą jak co roku gwiazdy gitarowego grania – między innymi Amen z zespołu Lordi, na scenie pojawią się także muzycy Slade i inne gwiazdy gitary. W hołdzie dla Ryszarda Riedla gitarzyści zgromadzeni we Wrocławiu, razem z synem Ryśka – Sebastianem, zagrają utwór zespołu Dżem „W życiu piękne są tylko chwile”.
Udział w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa jest bezpłatny. Aby zagrać w Największej Gitarowej Orkiestrze Świata  wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do Rekordu Guinnessa liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, elektryczne, klasyczne i basowe, a także instrumenty pokrewne jak ukulele, banjo czy bałałajka. Organizatorzy zachęcają do udziału zarówno doświadczonych muzyków, jak i początkujących gitarzystów, niezależnie od wieku.
Dla gitarzystów, którzy zagrają na Rynku, przewidziane są atrakcyjne zniżki na koncerty 3-Majówki.
Lineup, ceny biletów i informacje o 3-Majówce: https://www.facebook.com/events/935739743287503