Policyjni lotnicy już po raz kolejny przetransportowali serce policyjnym helikopterem Black Hawk. Cenny organ przyleciał do Wrocławia z województwa świętokrzyskiego. 66-letni pacjent jest już po operacji, obecnie przebywa na sali pooperacyjnej, przytomny i pod obserwacją zespołu medycznego wraca powoli do zdrowia.

Po 18.00 z bazy Lotnictwa Policji na warszawskim Bemowie zgodnie z planem wystartowało Black Hawkiem, wyposażonym w dodatkowy zbiornik paliwa dwóch doświadczonych pilotów i crew chief. Po niecałej godzinie byli już na lądowisku przy szpitalu w województwie świętokrzyskim i oczekiwali w gotowości na zespół transplantacyjny z cennym ładunkiem. Gdy tylko zespół medyków z sercem znalazł się na pokładzie, ruszyli w kierunku Wrocławia. Godzinę później, przed 21.00, serce, na które czekał 66-letni pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, było już na bloku operacyjnym. Lotnicy natomiast po zatankowaniu paliwa na wrocławskim lotnisku wrócili do Warszawy i zakończyli misję „Serce” – relacjonuje mł. insp. Anna Kędzierzawska z BKS KGP.

Transport lądowy zająłby medykom około 4 godzin, czyli tyle, ile zespół transplantacyjny ma na całą procedurę przeszczepienia, od pobrania narządu, przez transport, po wszczepienie nowego organu. Taka opcja nie była więc brama pod uwagę. Dzięki szybkiej akcji policjantów udało się dostarczyć serce na czas.

Pierwsza faza zakończyła się sukcesem. Pacjent jest już na sali pooperacyjnej, przytomny i pod obserwacją zespołu medycznego wraca powoli do zdrowia. Z pewnością zapamiętamy tę transplantację nie tylko ze względu na idealne zgranie zespołu medycznego i lotników, ale także dlatego, że w naszym ośrodku była to setna transplantacja serca od początku działania programu, tj. od lutego 2021 r., a Państwo macie w tym swój ważny udział – mówi prof. dr hab. n. med. Michał Zakliczyński, kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

 

Foto: mat. KWP Wrocław/podinsp. Kamil Tokarski z KWP w Kielcach, mł. asp. Tomasz Nowak z KWP we Wrocławiu, ZLP GSP KGP