Zarząd Zieleni Miejskiej zachęca wrocławskich działkowców do dzielenia się nadwyżkami zbiorów owoców i warzyw, a także do wymiany plonów między sobą w specjalnie przygotowanych do tego punktach, które są dostępne na terenie wybranych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Inicjatywa jest elementem miejskiej akcji „Wrocław Nie Marnuje”.

Specjalne punkty będą dostępne w czterech lokalizacjach:

  • Od 22 sierpnia na terenie ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa. Stół znajduje się przy bramie wejściowej do biura Zarządu, na deptaku spacerowym w kierunku Odry. Jest dostępny codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00.
  • Od 28 sierpnia na terenie ROD „Oaza” przy ul. Ślężnej. Ława przylegająca do ogrodzenia ogrodu, dostępna bez ograniczeń wejście do bramy głównej ogrodu działkowego przy ulicy Ślężnej 224.
  • Od 1 września na terenie ROD „Różanecznik” przy ul. Jugosłowiańskiej. Stół ustawiony przy bramie wejściowej do ogrodu przy ul. Bezpiecznej od Jugosłowiańskiej 144. Dostępny codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00.
  • 9 września na terenie ROD „Marzenie” przy ul. Starogroblowej – podczas Okręgowych „Dni Działkowca”

Warzywa i owoce można przynosić w papierowych torbach lub zostawić luzem. Co ważne – w przypadku, gdy w punktach odbioru pozostanie żywność, trafi ona do pobliskich jadłodzielni, a także do przedstawicieli Foodsharing Wrocław i Banku Żywności we Wrocławiu.

Wrocław nie marnuje

Miejska kampania, zachęcająca wrocławian do życia w stylu less oraz zero waste, rozpoczęła się w 2019 roku. Od tego czasu zorganizowano kilkadziesiąt warsztatów „Wrocław nie marnuje” oraz akcję rozdawania książek, które wyszły z obiegu bibliotecznego. W budynkach Urzędu Miejskiego utworzono także 8 giveboxów do wymiany książek oraz płyt i zainstalowano 89 dystrybutorów z kranówką – by pracownicy Urzędu ograniczyli produkcję plastikowych śmieci.

Świadomość rośnie także we wrocławskich placówkach edukacyjnych. Prawie 90% szkół i przedszkoli już zrezygnowało z naczyń plastikowych, zastępując je ekologicznymi. W ponad 90% szkół i przedszkoli przeprowadzono dotychczas lekcje i pogadanki na temat recyklingu, a wszyscy wrocławscy uczniowie segregują śmieci.

W 2021 roku ruszyła również akcja „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj” kierowana do właścicieli wrocławskich lokali gastronomicznych. Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają z dziesiątek kilogramów żywności. Bywa jednak, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. By nie marnować i nie wyrzucać pożywienia, lokale mogą przekazać je przedstawicielom Foodsharing Wrocław, którzy następnie umieszczają je w specjalnych lodówkach. Przy większych ilościach jedzenia warto skontaktować się z wrocławskim Bankiem Żywności.

 

Foto: mat. Zielony Wrocław