Gaszenia świateł ma związek z akcją „Godzina dla Ziemi”, organizowaną przez WWF na całym świecie. W sobotę (26 marca) o godzinie 20:30 zgaśnie oświetlenie wybranych obiektów we Wrocławiu, m.in.: Starego Ratusza, Tarczyński Areny Wrocław, Impartu czy Afrykarium i bramy głównej Ogrodu Zoologicznego.
Godzina dla Ziemi to coroczna akcja organizacji WWF (World Wide Fund for Nature), w ramach której w symbolicznym geście troski o przyszłość planety, na godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W tym roku do akcji przyłączyło się kilkanaście miejskich instytucji. W centrum zgasną Stary Ratusz, budynek Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ oraz obiekty Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum od strony ul. Grodzkiej. Wygaszone będzie również podświetlenie membrany Tarczyński Areny Wrocław (z wyjątkiem logotypu sponsora).
Do akcji WWF chętnie włączyły się również wrocławskie instytucje kultury: Muzeum Architektury, Wrocławscy Kameraliści, Centrum Kultury Wrocław – Zachód, Centrum Kultury Zamek, Galeria Miejska czy Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta przy ul. Ruskiej. Oświetlenie zostanie wyłączone również w przypadku budynku Impartu przy ul. Mazowieckiej, a Hala Stulecia wyłączy na godzinę LED-owy wyświetlacz. Ogród Zoologiczny zrezygnuje z oświetlenia bramy głównej i Afrykarium, a spółka Spartan – oświetlenia obiektów przy ul. Lubińskiej.
O akcji Godzina dla Ziemi
Wydarzenie co roku zaplanowane jest na ostatnią sobotę marca. To już 15. edycja akcji w Polsce, a 16. na świecie. Dotychczas zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla czy Pałacu Buckingham w Londynie. W Polsce to kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura czy Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.
Jak Wrocław nie marnuje?
Godzina dla Ziemi to symbol troski o planetę. Wrocław realizuje szereg działań – tak, by m.in. dążyć do niskoemisyjności, rozwoju terenów zielonych i zrównoważonej mobilności. Coraz popularniejsze w przypadku budynków miejskich instytucji czy szkół jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła czy fotowoltaika pojawiają się w nowych szkołach czy Centrach Aktywności Lokalnej. W taki sposób ogrzewany będzie również m.in. nowy Aquapark na wrocławskim Brochowie.
Miasto zachęca również mieszkańców do tego, by korzystać z tej czystej energii. Jeśli właściciel budynku zamontuje na nim np. instalację fotowoltaiczną, rekuperację czy pompę ciepła, to może uzyskać zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości przez 5 lat. Tylko w latach 2020-2021 łączna kwota zwolnień wyniosła aż 8,2 mln zł.
Działania związane z oszczędzaniem zasobów promuje również miejska kampania Wrocław nie marnuje. W myśl idei less oraz zero waste, kampania zachęca mieszkańców Wrocławia do ponownego wykorzystywania tego, co już mamy – ubrań, książek, płyt, mebli. To także idea niemarnowania jedzenia. Miasto realizuje nowy program BioCanteens 2, w myśl którego w szkolnych stołówkach wdrażane są rozwiązania, dzięki którym dzieci jedzą zdrowe i urozmaicone posiłki. Przy zamawianiu produktów niezbędnych do ich przygotowania zwraca się szczególną uwagę na to, aby produkty były świeże i ekologiczne. Wszystko to ma również ograniczyć marnowanie żywności. W projekcie biorą udział cztery wrocławskie placówki.
Źródło: mat. prasowe Foto: Miejsca we Wrocławiu