Wrocławscy radni miejscy zadecydowali, że patronką nowej ulicy na Praczach Odrzańskich będzie polska aktorka – Gabriela Kownacka. Co więcej, zgodnie z propozycją Towarzystwa Miłośników Wrocławia, w tej części osiedla utworzone zostanie nowe filmowo-teatralne gniazdo ulic.

Gabriela Kownacka (1952-2010) to polska aktorka teatralna i filmowa pochodząca z Wrocławia, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku studiów, zagrała rolę Zosi w Weselu Andrzeja Wajdy. W 1977 r. otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Maggie i hrabianki Rity w Trędowatej Jerzego Hoffmana, a w 1979 r. tytuł „Gwiazdy Filmowego Sezonu” podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie za rolę Anity w komedii muzycznej Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy. Także w tym samym roku zdobyła nagrodę przewodniczącego komitetu ds. Radia i Telewizji za wybitną współpracę artystyczną z TVP.

Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 r. „za zasługi w pracy artystycznej” została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W tym samym roku podczas Festiwalu Dobrego Humoru otrzymała statuetkę „Melonika” dla najlepszej aktorki komediowej. W 2006 r. odcisnęła swoją dłoń na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, a od teraz jej imię będzie nosić nowa wrocławska ulica.

Na obszarze, gdzie zlokalizowana jest ul. Gabrieli Kownackiej, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wytyczenie jeszcze kilku nowych ulic. Ich patronkami i patronami będą wybitne postaci sceny teatralnej i filmowej, w szczególności związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.

pracze odrzanskie ulice

Foto: Wikipedia/mat. UM Wrocław