W nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12 czerwca) po godzinie 2:00 w jednym z budynków wchodzących w skład dawnego folwarku przy ul. Pawiej 30 wybuchł pożar. Kilka zastępów straży pożarnej gasiło ogień aż do godzin porannych. Ogień pojawił się na terenie obiektu już drugi raz w tym roku – pierwszy pożar miał miejsce 3 marca.

Pierwszy z pożarów strawił niemal całkowicie jeden z budynków przy ul. Pawiej 30.

W dniu 3 marca 2023 r. o godz. 19:56 do SKKM PSP we Wrocławiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru opuszczonego budynku jednorodzinnego przy ul. Pawiej we Wrocławiu. W chwili przybycia zastępów pożar był rozwinięty. Podano trzy prądy wody w tym jeden z drabiny mechanicznej. Budynek przeszukano i nie stwierdzono osób poszkodowanych – relacjonował marcową akcję mł. kpt. Damian Górka z KM PSP we Wrocławiu.

Minionej nocy (11/12 czerwca) ogień pojawił się na terenie folwarku w godzinach nocnych, a strażacy interweniowali na miejscu około 2:30. Gaszenie objętego pożarem budynku trwało kilka godzin.

Pod koniec stycznia 2022 roku nieruchomość przy ul. Pawiej 30 kupiło w ramach przetargu Przedsiębiorstwo Budowlane Elin. Kwota, za którą został sprzedany zabytkowy obiekt to ponad 6,5 mln złotych, przez co wpisał się na listę gminnych nieruchomości, które w 2022 r. osiągnęły najwyższe ceny. Mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców transakcja została zrealizowana.

W planach dewelopera była rozbiórka budynków znajdujących się na terenie zakupionej przez niego działki, jednak prace wyburzające nie doszły do skutku ze względu na odmowną decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wydaną 22 lutego 2023 roku. Dziewięć dni później doszło do pierwszego pożaru, po którym konserwator złożył zawiadomienie do prokuratury. Sprawa jest obecnie wyjaśniana.

Historia wpisanego do rejestru zabytków folwarku sięga 1865 roku. Obiekty znajdujące na jego terenie nie były użytkowane od kilkudziesięciu lat.

 

Foto: Facebook/Witek Zakrzewski / mat. KM PSP Wrocław