Schron przeciwlotniczy pod placem Solnym ma powierzchnię użytkową 232 m². Budowę obiektu rozpoczęto w czerwcu 1942 roku, a ukończono w lipcu 1943 roku. W schronie zlokalizowano 45 pomieszczeń tzw. izb schronowych plus osobne pomieszczenia dla dowódcy warty i wartowników. Dodatkowo obiekt został wyposażony w kuchnię, dwa pomieszczenia z punktami pierwszej pomocy, toalety, umywalnie, komory filtracyjne i pomieszczenie z agregatem prądotwórczym. Łącznie schron mógł pomieścić ponad 300 osób.

Największym zaskoczeniem w schronie jest zachowane oryginalne malowanie pomieszczeń wraz z elementami pokrytymi farbą fluorescencyjną, która nadal jest aktywna! W przypadku awarii zasilania, farba fluorescencyjna jeszcze przez dłuższą chwilę emitowała światło, co zapewniało możliwość funkcjonowania obiektu. [addAdSense]

 

Schron od wielu lat nie został zagospodarowany. Kilka lat temu miasto chciało wynająć schron pod biura / magazyny itp; ale nic z tego nie wyszło. Teraz wiadomo co będzie się tam znajdować! Zostanie tam otwarte, muzeum kostiumów z Hollywood, muzeum historyczne i laboratorium iluzji. Firma, która wygrała przetarg na dzierżawę obiektu, chce stworzyć pod pl. Solnym „Movie Gate” – czyli wystawę oryginalnych strojów pochodzących z hollywoodzkich i polskich produkcji filmowych, muzeum historyczne oraz laboratorium iluzji. Największą atrakcją schronu będzie ekspozycja kostiumów i rekwizytów filmowych. Odwiedzający będą mogli je nie tylko zobaczyć, ale także je kupić. Otwarcie planowane jest na lato 2017 roku. 

 

Tekst: Kamil Karpiński
Foto: Tomasz Juszczak - MiejscaWeWroclawiu.pl