„Nie przeszkadzać, tu śpią przyszli lekarze” – taki napis można zauważyć na drzwiach sali, w której odbywają się zajęcia z „Drzemkologii stosowanej” na Uniwersytecie Medycznym. Odkąd fakultet pojawił się na uczelni, zapisani na niego studenci mogą nie tylko legalnie drzemać między zajęciami, ale także zdobyć dodatkowe punkty ECTS, które są niezbędne do zaliczenia studiów.

Na wyjątkowe zajęcia studenci nie zabierają długopisów i zeszytów, za to potrzebne są im śpiwory. Pierwsze pół godziny seminarium to teoria, natomiast kolejna godzina to praktyka, a mianowicie drzemka. Pomysłodawczynią i prowadzącą zajęcia z drzemania na zaliczenie jest dr Maria Kmita.

Widzę, że studenci bywają zmęczeni. Najpierw wykłady czy ćwiczenia, potem nauka kolejnej partii materiału, którego na studiach medycznych nie brakuje. Lekarze i wielu innych pracowników ochrony zdrowia mają bardzo trudną pracę. Co więcej, uważam że jest to praca najbardziej zmęczonych ludzi w służbie najbardziej chorym ludziom. Na dodatek wymaga się od nich ogromnej odpowiedzialności, czujności i gotowości – wyjaśnia pomysłodawczyni fakultetu.

drzemkologia stosowana 3

Głównym celem zajęć jest pokazanie przyszłym lekarzom, jak ważny jest sen, a także w jaki sposób spać efektywnie. Wyrobienie nawyków związanych z drzemką pozwoli im uniknąć w przyszłości prób pobudzania się kofeiną czy energetykami. Teraz są studentami, którzy mają dużo nauki, ale za kilka lat będą mieli wielogodzinne dyżury w ośrodkach zdrowia.

Na „Drzemkologii stosowanej” studenci uczą się więc, jak zasypiać i spać z korzyścią dla organizmu. Słuchają muzyki bazującej na dźwiękach o konkretnej częstotliwości (odgłosy natury, niektóre utwory muzyki klasycznej, utwory relaksacyjne). Próbują spać po wypiciu kawy i na siedząco, aby zdobyć umiejętność odpoczynku w mniej wygodnych okolicznościach, np. w dyżurkach lekarskich. Drzemią po pokropieniu śpiworów lawendą, ułatwiającym rozprężenie masażu uszu, ćwiczeniach oddechowych czy wizualizacjach kojących widoków – relacjonuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

drzemkologia stosowana 2

 

Foto: mat. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu/Tomasz Walów