Dzięki „Akcji Jeż”, trwającej od grudnia 2022 roku, na terenie Wrocławia pojawiło się już kilkanaście domków dedykowanych kolczastym ssakom. Aby jeżom łatwiej było przetrwać mrozy, a także by było im wygodniej podczas zimowego snu, wykładaliśmy budki suchymi liśćmi. Teraz przyszedł czas, by posprzątać jeżowe rezydencje, aby służyły zwierzakom również w kolejnych latach.

Będące od kilku lat pod ścisłą ochroną jeże coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich. Przebywając w zatłoczonych miastach, takich jak Wrocław, są szczególnie narażone na liczne niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić ich życiu. Aby wesprzeć jeże i zapewnić im możliwość bezpiecznego przezimowania, wraz z Auto Group Polska postanowiliśmy przeprowadzić „Akcję Jeż”.

Drewniane domki zostały wybrane po konsultacji z wrocławską Ekostrażą, która słynie z pomocy kolczastym ssakom. Co więcej, spełniają one surowe normy teriologiczne, potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Lokalizacje domków

W ciągu kilku ostatnich miesięcy domki pojawiły się w następujących lokalizacjach:

  • Park Szczytnicki,
  • Park na Niskich Łąkach,
  • Las Sołtysowicki,
  • Las Rakowiecki,
  • Park Grabiszyński,
  • Park Słowackiego,
  • Skwer Zbyszka Cybulskiego.
  • Park Wschodni,
  • Park Brochowski,
  • okolice ulicy Na Grobli.

Oczywiście to nie koniec naszych działań – w ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy akcję sprzątania domków, by na okres wiosenno-letni w ich wnętrzach nie zostały np. zgniłe liście czy rośliny, które z całą pewnością nie byłyby atrakcyjne dla lokatorów. Jeżowe rezydencje będą przez nas stawiane przez cały rok, ponieważ im bardziej wtopią się w klimat lasów i parków, tym chętnej jeże wybiorą je jako miejsca bezpieczne na zimowy sen. Przypominamy również, że stawiane przez nas domki służą jeżom wyłącznie do przetrwania hibernacji i nie są karmówkami, więc nie powinno się wkładać do nich żadnego pożywienia.

Jak zgłosić miejsce występowania jeży?

Aby przyłączyć się do akcji i pomóc wrocławskim jeżom, wystarczy zgłosić miejsce występowania kolczastych ssaków. Mogą to być np. parki, lasy czy wały. Szczegóły „Akcji Jeż”, mapka z rozstawionymi już domkami oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: https://www.centrumwroclaw.pl/domkidlajezy/

Przebieg akcji można śledzić na profilach Instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu
Akcja jest realizowana w ramach współpracy reklamowej z AGP