23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji święta literatury, czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej, Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy będą mogli świętować przez cały tydzień. Na czytelników czekają m.in. wieczory autorskie, warsztaty dla dzieci, kiermasze książek, akustyczny koncert, biblioteczne spotkania i wycieczka.

Doroczne święto literatury, czytelnictwa i własności intelektualnej zostało zainaugurowane blisko 100 lat temu w Katalonii. Jego pierwotnym celem było upamiętnienie rocznicy śmierci Cervantesa, Szekspira i Inca Garcilaso de la Vegi. Niemal 20 lat temu uczynione je świętem o światowym zasięgu, a dziś kwiecień z literackimi wydarzeniami to już tradycja.

Program wydarzeń MBP im. T. Różewicza

1.) Fascynujące światy Juliusza Verne’a

Dzień inspirowany twórczością Juliusza Verne’a: mini kiermasz książek, warsztaty dla dzieci nawiązujące do „Tajemniczej wyspy”, „20 000 mil podmorskiej żeglugi” i „Wyprawa do wnętrza Ziemi”, warsztaty tworzenia mini książek i wyszywanych zakładek, relaks na leżakach, bańki mydlane. Wydarzenie we współpracy z CK Nowy Pafawag.

Kiedy: sobota (20 kwietnia) od godz. 12:00
Gdzie: dziedziniec filii nr 22, ul. Chociebuska 8-10

2.) Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem

Plenerowe spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, jednym z najpopularniejszych autorów kryminałów w Polsce, twórcą cyklu o komisarzu Jakubie Mortce oraz cyklu gliwickiego. Spod jego pióra wyszły takie bestsellery, jak „Podpalacz”, „Wampir” czy zekranizowane „Żmijowisko” i „Wyrwa”. Wydarzeniu towarzyszy konkurs, w którym można wygrać czytnik od inkBOOK Europe.

Kiedy: wtorek (23 kwietnia), godz. 17:00
Gdzie: filia nr 1, ul. Sztabowa 98

3.) Kwiatowy Tydzień na bulwarze Ikara

Kiermasz książek pod różą, spotkanie dla młodzieży z kwiatowym twistem, drobne słodkości, kwieciste bingo i tajemnicze książki w języku kwiatów. Powtórzmy za Cyceronem: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”.

Kiedy: poniedziałek-piątek (22-26 kwietnia)
Gdzie: filia na 23, Bulwar Ikara 29-31

4.) Spotkanie autorskie z Kamilą Lesiak

Spotkanie z autorką opowiadania „Ciemną nocą przez świat” oraz założycielką projektu „Rodzina (do) kochania”.

Kiedy: wtorek (23 kwietnia), godz. 18:00
Gdzie: filia nr 29, ul. Reja 1

5.) Koncert akustyczny zespołu Haja

Muzyczne świętowanie Światowego Dnia Książki z wrocławską ekipą serwującą piękne melodie, gitarowe brzmienia i historie z życia wzięte, obok których nie przechodzi się obojętnie. Wśród słuchaczy brzmienie zespołu wzbudza skojarzenia z takimi artystami, jak Joni Mitchell, The Cranberries, a także The Sundays czy Fleetwood Mac.

Kiedy: środa (24 kwietnia), godz. 18:00
Gdzie: filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10

6.) Zwiedzanie Klasztoru Księgi Henrykowskiej

Dyskusyjny Klub Książki filii nr 4 odwiedzi XIII-wieczne Opactwo Cysterskie w Henrykowie, gdzie spisano słynną Księgę Henrykowską. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Kiedy: środa (24 kwietnia), godz. 10:00
Gdzie: filia nr 4, zbiórka pod zegarem na Dworcu Głównym PKP

7.) Kiermasz książek w Famie

Wyjątkowa okazja, by wzbogacić swoją biblioteczkę o różnorodne tytuły w atrakcyjnych cenach. Kryminały, powieści, poradniki, książki kucharskie, literatura psychologiczna czy literatura dla dzieci – każdy znajdzie coś dla siebie.

Kiedy: czwartek-piątek (25-26 kwietnia) w godzinach otwarcia
Gdzie: FAMA, ul. Bolesława Krzywoustego 286

8.) Historia książki – wystawa

Wystawę można oglądać do 15 maja, a 23 kwietnia, w Dzień Książki, dzieci będą miały okazję przygotować zakładki do książek oraz rozwiązać krzyżówkę edukacyjną, nawiązującą do tematu wystawy.

Kiedy: 23.04-15.05 w godzinach otwarcia
Gdzie: filia nr 14, ul. Grapowa 1

9.) Czwartek w bibliotece na Sołtysowicach

Przeczytamy książkę „Ciekawski George w bibliotece”, porozmawiamy o tym, do czego służą biblioteki i zrobimy kolorowe zakładki do Waszych książeczek. Zajęcia familijne. Zapraszamy dzieci w wieku 3-7 lat oraz ich opiekunów.

Kiedy: czwartek (25 kwietnia), godz. 17:30
Gdzie: filia nr 19, ul. Sołtysowicka 29 h

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej MBP.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu